Şişecam GM/Kırman: Bu yıl 400-500 milyon euro yatırım planlıyoruz

Şişecam GM/Kırman: Bu yıl 400-500 milyon euro yatırım planlıyoruz

Şubat 12, 2021 0 Yazar: hanifinas

Şişecam Genel Müdürü Kırman, pandemi periyodunda şirketin 2020 yılı performansı ve yeni yatırım planları hakkında Bloomberg HT’nin sorularını yanıtladı.

Prof. Dr. Ahmet Kırman, Kovid-19 salgını sürecinde Şişecam’ın 2020 yılı performansını değerlendirdiği konuşmasında, arkamızda bıraktığımız yılın pandemi sebebiyle “çok güç bir yıl” olduğunu tabir etti. 2020’nin şirket için birleşme ve yapısal değişim yılı olduğunu lisana getiren Kırman, “2020 bizim için toplamda başarılı bir yıl oldu. 2020’de ciromuz 21 milyarı, kârlılığımız 2,8 milyar lirayı aştı.” dedi.

Şirketin 2019 planlamasından sonraki yapılan çalışmalarda “agresif” bir bütçe hazırladıklarını belirten Kırman, gayenin yüzde 85-90’ını tutturduklarını söyledi. 2020 yılının birinci üç ayında şirket performanslarının beklentileri karşıladığını açıklayan Kırman, “Nisan ve mayıs aylarından itibaren önemli bir iniş başladı. 3. çeyreğe yaklaştığımızda satışlarda ivmelenme oldu. 4. çeyrekte ise birinci çeyrekteki kâr sayısını geçtik.” dedi.i

“Türkiye açısından daha rekabetçi bir kura muhtaçlığımız olabilir”

2020 yılında döviz kurunda yaşanan değişimlerin şirket performansına olan tesirini kıymetlendiren Kırman, “Şişecam olarak dolar konumumuz uzun, euro konumumuz kısa. 3. çeyrekteki kur zıplamasına bağlı kârlılıkta farklı bir boyut oldu. Çok yüksek bir kurla gidilebilecek bir sistem olduğu söylenemez. Türkiye açısından daha rekabetçi bir kura gereksinimimiz olabilir.” yorumunu yaptı.

Kırman konuşmasında, ocak ayında şirketin Anadolu Cam, Denizli Cam, Paşabahçe Cam, Soda Sanayii ve Trakya Cam’ın Şişecam çatısı altında toplanmasının pay pahaları üzerindeki tesirine de değindi. Kırman değerlendirmesinde, “18 ülke, 67 iştiraki ve 5 halka açık şirketi birleştirdik. Birleşmeyle pay derinliği çok arttı. Yüzde 49’la en büyük halka açık sanayi şirketi ve giderek kıymetlenen bir pay oluştu.” dedi.

“Bu yıl 400-500 milyon euro civarında yatırım yapmayı planlıyoruz”

Şirketin yatırım planları hakkında soruları yanıtlayan Kırman, 2020’de 1.9 milyar lira civarında yatırım yaptıklarını ve 130 milyon dolara Polatlı’da ikinci fırınlarını açtıklarını söyledi. “Bu yıl 400-500 milyon euro civarında yatırım yapmayı planladıklarını açıklayan Kırman, “Yatırım için borçlanmayı uygun yakalarsak yapabiliriz, likidite bazında bir ıstırabımız yok.” dedi.

Kırman 2021 yılı hakkında yapmış olduğu öngörüsünde ise, yılın uygun başladığını ve mimari camlarda gidişatın beklentiler üzerinde olduğunu söyledi. Global tedarik zincirindeki bozulmanın, ülke ihracatına olumlu yansıdığını lisana getiren Kırman, “Cam konut eşyası satışları bilhassa e-ticarette yeterli gidiyor. Dünyada cam ambalaja olan ilgi daima yükseliyor. 2020’de cam ambalaj ihracatımız 400 bin ton oldu. 2021’de cam ambalajdaki talep devamlılık gösterecek, mimari cam talebinin ise devam etme ihtimali var.” dedi.

Kaynak: Bloomberg HT