TCMB toplantısı öncesi bilmeniz gerekenler

TCMB toplantısı öncesi bilmeniz gerekenler

Şubat 18, 2021 0 Yazar: hanifinas

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Siyaseti Şurası’nın Şubat toplantısı öncesi gelen son enflasyon verisi beklentilerin üzerindeki seyrini korurken, Türk Lirası varlıklardaki müspet hava dikkat çekti.

Bu ortamda genel beklenti TCMB’nin faizi sabit tutacağı istikametinde oldu. Piyasalar faiz kararıyla birlikte bir evvelki toplantda verilen uzun mühlet sıkı duruş kelamından sonra çıkacak iletilere da odaklandı.

İşte Şubat toplantısı öncesi not etmeniz gereken gelişmeler

TCMB’nin bu toplantıyı da pas geçmesi bekleniyor

Bloomberg HT Araştırma Ünitesi’nin düzenlediği faiz anketine katılan ekonomistlerin birden fazla Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Şubat toplantısında da faize dokunmayacağını öngördü. Ankete katılan beş kurum ise 100 baz puanlık faiz artışı kararı çıkacağını iddia etti.

TCMB Lideri Ağbal’ın Kasım ayındaki birinci Para Siyaseti Konseyi toplantısında faiz 4,75 puan artırılarak yüzde 15 düzeyine çıkarılmıştı. Ağbal’ın Aralık ayındaki ikinci toplantısında 1,5 puanlık artış beklentisine rağmen siyaset faizi 2 puan artırılmış ve yüzde 17’ye çekilmişti. Ocak toplantısında ise TCMB faizi sabit tutarken, uzun mühlet sıkı duruş kelamı vermişti.

Yabancı kurumlar da değişiklik beklemiyor

Yabancı kurumların TCMB’nin Şubat toplantısına yönelik beklentisi de faizde bir değişiklik olmayacağı istikametinde.

Unicredit ekonomistleri TCMB’den bir faiz artışı beklemediklerini belirtirken, siyaset faizinin yüzde 17’de kalacağını öngördü.

Kurumun ekonomistleri bahse ait olarak kaleme aldıkları raporda “Merkez Bankası Lideri Naci Ağbal bir mülakatta Ocak enflasyonunda döviz kurunun birikimli yansımalarının, milletlerarası emtia fiyatlarında devam eden artışların ve arz kısıtlarının değerli olduğunu belirtti. Fakat tüm bunlar gelecek birkaç ay daha enflasyonun yükselmeye devam edebileceğini söz eden Merkez Bankası için sürpriz değil” değerlendirmesine yer verildi.

Ekonomistler, Merkez Bankası’nın gerekirse sıkılaşmanın devam edeceği taahhüdü nedeniyle enflasyonda sapma olursa faiz artışını da büsbütün dışlamadıklarını belirtti. Raporda “bu yılın birinci yarısında faizleri değiştirmeme varsayımımızı koruyoruz. Mayıs ayında başlayacak dezenflasyon süreciyle birlikte yılın ikinci yarısında siyaset faizinin yüzde 12’ye indirileceğini düşünüyoruz” iddiası yapıldı.

Morgan Stanley ise hususa dair yayımladığı raporda yarınki toplantıda faiz oranlarında değişiklik beklemediklerini lakin şahin telaffuzun devam edeceğini öngördü.

Açıklamada “enflasyon hala bankanın gayesinin üzerindeyken ve ekonomik büyüme hala güçlüyken Merkez Bankası’nın 18 Şubat’ta faizleri değiştirmeyeceğini lakin enflasyondaki üst taraflı riskler nedeniyle şahin telaffuzunu sürdüreceğini düşünüyoruz.” sözü yer aldı.

Kurum yakın vadede 100 baz puanlık bir faiz artışı olacağı iddiasını de korudu, zamanlamasının belgisiz olduğu, Mart yahut Nisan’da faiz artışı olabileceği söz edildi.

Uzmanlara nazaran Ağbal ‘şahin’

Naci Ağbal’ın birinci 100 gündeki siyaset çerçevesini Bloomberg HT’ye kıymetlendiren 12 yerli ve yabancı uzmanın medyan görüşü, merkez bankası liderinin 5 üzerinden 3 ile şahin olduğu tarafında. Finansal piyasalarda ‘şahin’ terimi sıkı para siyaseti izleyen ve faizleri yüksek tutan merkez bankası liderleri için kullanılırken, ‘güvercin’ ise mali genişleme siyaseti uygulayan ve faizleri düşük tutmak isteyen merkez bankası liderleri için kullanılıyor.

Son enflasyon verisi tekrar beklentiyi aştı

Şubat toplantısı öncesinde gelen son enflasyon verisi ekonomistlerin beklentilerinin üzerinde gerçekleşti. Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı bilgilere nazaran Ocak’ta tüketici fiyatları yıllık yüzde 14,97 artışla, Kasım ve Aralık’ın akabinde tekrar beklenti üzerinde geldi. Tüketici fiyatlarında Ocak’ta aylık artış ise yüzde 1,68 olarak kaydedildi. Ocak ayı üretici fiyatlarındaki yükseliş ivmesinin de devam ettiğini gösterdi. Buna nazaran üretici fiyat endeksi Ocak’ta yıllık yüzde 26,16 artış kaydetti. Aylık olarak bakıldığında artış oranı ise yüzde 2,66 oldu.

Türk Lirası 6 ayın en yüksek düzeyinde

Son toplantıdan bu yana Türk varlıklarında toparlanma ivmesinin de güçlendiği görüldü. Bir evvelki toplantı tarihinde 7,40 düzeylerinde olan Dolar/TL kuru Şubat toplantısınını yapılacağı günün birinci süreçlerinde 6,97 düzeyini gördü. Kurda bu süreçte 6,90 düzeyinin altı test edildi. Böylece bir evvelki toplantıdan bu yana dolar/TL kurunda yüzde 5’in üzerinde düşüş kaydedildi.

Benzeri eğilim Türkiye’nin risk priminde de görüldü. Ocak toplantısı devrinde 320 baz puan üzerinde olan risk primi 280 baz puan düzeylerini test etti.

Bunlara rağmen tahvil faizlerinde global piyasalarda da öne çıktığı üzere bir yükseliş olduğu izlendi. Gösterge tahvil faizi bu süreçte yüzde 15 düzeyini test etti.

Birinci söyleşide sıkılaşma iletileri sürdü

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Lideri Naci Ağbal, Reuters’a yaptığı açıklamada uzun mühlet faiz indirimini gündeme almalarının muhtemel görünmediğine dikkat çekti. Ağbal, “Orta vadeli enflasyon amacımız olan yüzde 5 oranının epeyce uzağındayız. Ocak Enflasyon Raporu’nda sunduğumuz iddialar bu amaca 2023 yılında ulaşabileceğimizi göstermektedir. Bu nedenle, para siyasetindeki sıkı ve ihtiyatlı duruşun, yüzde 5 amacına ulaşılması beklenen 2023 yılına kadar, uzun bir müddet kararlılıkla sürdürülmesi gerekiyor.” sözlerini kullandı.

Ağbal söyleşide ek sıkılaşma iletisi da verdi. Ağbal buna ait olarak, “Enflasyon görünümünde ortaya çıkan geleceğe dönük üst taraflı riskleri dikkate alarak sıkı para siyaseti adımları atıyoruz. Bu çerçevede, 10,25 olan siyaset faiz oranını evvel 15’e daha sonra 17’ye çıkardık. Enflasyon üzerinde ortaya çıkabilecek riskleri dikkate alarak gerekirse ilave sıkılaştırma yapabiliriz.” tabirlerini kullandı.

Kaynak: Bloomberg HT