TCMB: Üretici fiyatlarındaki güçlü artış eğilimi sürdü

TCMB: Üretici fiyatlarındaki güçlü artış eğilimi sürdü

Şubat 4, 2021 0 Yazar: hanifinas

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Ocak ayına ait fiyat gelişmeleri değerlendirmesinde yüksek seyreden üretici fiyatlarına dikkat çekti.

Banka değerlendirmesinde döviz kurunun birikimli yansımaları ve memleketler arası fiyatların tesiriyle üretici fiyatlarındaki güçlü artış eğiliminin devam ettiğini vurguladı.

Tüketici tarafında ise yıllık enflasyonundaki artışın sürükleyicisinin temel mal ve güç kümeleri olduğu belirtildi. TCMB’nin değerlendirmesinde giysi dışında kalan temel mallarda; birikimli Döviz kuru tesirleri, talep şartları, kimi dallarda süregelen arz kısıtları ve milletlerarası metal fiyatlarındaki gelişmelere bağlı olarak fiyat artışlarının yüksek seyrini sürdürdüğü tabir edildi.

Giysi enflasyonunda kısmi bir toparlanma gözlenmekle birlikte düşük seviyeler korunduğunu belirten TCMB güç enflasyonunun, petrol fiyatlarındaki artış ile elektrik, şebeke suyu, doğalgaz üzere yönetilen/yönlendirilen kalemlerdeki gelişmeler sonucunda yükseldiğini vurguladı.

Ocak’ta yıllık enflasyonun hizmetlerde hudutlu ölçüde gerilerken, besin kümesinde taze meyve ve zerzevat fiyatlarındaki düzeltmeyle düşüş kaydettiği belirtilirken çiğ süt alım fiyatlarındaki artışın ve milletlerarası ziraî emtia fiyatlarının yansımalarıyla öbür besin eserlerinde enflasyonun arttığı tabir edildi.

TCMB çekirdek göstergelerin yıllık enflasyonu ve eğilimlerinin yükseldiğinin de altını çizdi.

Enflasyon beklentiyi Ocak’ta da aştı

Türkiye İstatistik Kurumu datalarına nazaran Ocak’ta tüketici fiyatları yıllık yüzde 14,97 artışla, Kasım ve Aralık’ın akabinde tekrar beklenti üzerinde geldi. Tüketici fiyatlarında Ocak’ta aylık artış ise yüzde 1,68 olarak kaydedildi. Ocak ayı üretici fiyatlarındaki yükseliş ivmesinin de devam ettiğini gösterdi. Buna nazaran üretici fiyat endeksi Ocak’ta yıllık yüzde 26,16 artış kaydetti. Aylık olarak bakıldığında artış oranı ise yüzde 2,66 oldu

Kaynak: Bloomberg HT