TEB GM Leblebici: Vatandaşın döviz bozması için vakit gerekiyor

TEB GM Leblebici: Vatandaşın döviz bozması için vakit gerekiyor

Şubat 17, 2021 0 Yazar: hanifinas

TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici 2021 yılında vatandaşın Döviz bozabilmesi için vakte gereksinimi olduğunu belirtti. Dolar/TL kurunda 8,50 düzeyinin olağan olmadığını belirten Leblebici kur tarafında görülen mevcut düzeylerin daha makul olduğunu belirtti.

Bloomberg HT’ye konuşan Leblebici, 2021’de en büyük riskin enflasyon olduğunu söz ederken, kredi talebinin de düşük olduğuna dikkat çekti.

Leblebici bölümün Merkez Bankası’ndan gelen bildirilere inandığını, fiyat istikrarının ileriye dönük endekslemeyi düzenlediğini söyledi. Banka olarak 2021’de maliyet idaresi ve verimliliğe odaklanacaklarını söyleyen Leblebici birleşme ya da satın alma planlarının olmadığını ekledi.

Leblebici’nin söyleşisinde şu açıklamaları öne çıktı:

2020 yılı kolay bir yıl değildi, kolay olmamasının sebebi öngörülebilirliğin çok mümkün olmaması oldu. Evvelden de deneyim olmayınca herkes elindeki araçları kullanmaya başladı. Bankacılık için de bu türlü oldu. Düzenleyici otorite ekonomiyi canlandırmak için geçen sene yeni düzenlemeler yaptı. Faal rasyosu, swap limitlerindeki kısıtlamalar üzere bir biçimde de bankacılık bölümü buna adapte oldu. Böylelikle ekonomiyi belirli bir rotada tutmayı başardık. Bankacılık kesimi artık de 2020 yılını takip eden yıllara adapte olmaya çalışıyor.

“2021’deki en büyük risk enflasyon”

Bu sene bankacılık dalını ve iktisadın önündeki en büyük risk enflasyon, şiddetli bir biçimde geri geliyor. Bu yüzden Merkez Bankası önden hareket ederek tedbir almaya çalışıyor. 2020’de ötelenmiş talep tekrar 2021’de geliyor. Aşı ile birlikte sistem olağana dönmeye başladığı vakit enflasyonda tekrar bir dalga geldiğini göreceğiz. Burada da Merkez Bankası rehberlik yapıyor bize. Merkez Bankası’nın dediğinin dışında bir iş yapamaz sistem.

Merkez Bankası Liderinin da değer verdiği fiyat istikrarını sağlamamız gerekiyor. Bu çerçeve ile başladığınız vakit onun altındaki enstrümanları yapmanız gerekiyor. Biz daima enflasyonun üst geleceğinden kuşkulu olduğumuz için kendi içimizde kendimizi adapte etmeye başladık. Fiyat istikrarını sağlamak insanların ileriye ilişkin endeksleme yapmasını değiştiren bir şey. Şayet siz fiyatların daima üst gideceğini düşünüyorsanız, o vakit kendinizi fiyatlar üst gidecekmiş üzere ayarlıyorsunuz. Bu enflasyonlardaki katılıklardan birisi.

Bankacılık kesiti enflasyonun daima üst gideceğini düşündüğü için daima fiyat artışına gidiyordu. ‘Ama gerçekte sıkı bir para siyaseti var’ derse fiyat artışı daima üst gitmeyecek aşikâr bir noktadan sonra aşağı gelecek diye fiyatlamaya başlarsınız. Artık bankacılık bölümü kendini Merkez Bankası telaffuzlarına nazaran kendini adapte ediyor. Merkez bankası ısrarlı bir halde fiyat düzeyini ve enflasyon kırıldığını görmeden para siyasetinden vazgeçmeyeceğini söylüyor.

Kaynak: Bloomberg HT