Teknoloji geliştirme bölgelerine vergi istisnaları uzatıldı

Teknoloji geliştirme bölgelerine vergi istisnaları uzatıldı

Şubat 4, 2021 0 Yazar: hanifinas

Teknoloji geliştirme bölgeleri yönetici şirketlerinin elde ettiği çıkarlarda gelir ve kurumlar vergisi istisnası 2023 yılından 2028 yılına uzatıldı.

Resmi Gazete’de yayımlanan ilgili kanuna nazaran, bu bölgelerdeki mükellefler mükelleflerinin, münhasıran bu bölgedeki yazılım, tasarım ve AR-GE faaliyetlerinden elde ettikleri çıkarları 31 Aralık 2028 tarihine kadar gelir ve kurumlar vergisinden muaf olacak.

Düzenlemeye nazaran, bu tarihine kadar, bölgede çalışan AR-GE, tasarım ve dayanak çalışanının bu vazifeleri ile ilgili fiyatları
üzerinden taban geçim indirimi uygulandıktan sonra hesaplanan gelir vergisi; verilecek muhtasar beyanname üzerinden tahakkuk eden vergiden indirilmek suretiyle terkin edilecek.

Toplam işçi sayısı 15’e kadar olan bölge firmaları için bu oran yüzde 20 olarak uygulanacak.

Buna ek olarak bölgede yer alan işletmelerde gelir vergisi stopajı teşvikine mevzu edilen toplam çalışma müddetlerinin yüzde 20’sini aşmamak kaydıyla bu fıkrada belirtilen durumlar haricinde ilgili işçinin bölge dışında geçirdikleri mühletler de gelir vergisi stopajı teşviki kapsamında pahalandırılacak.

Yüzde 20 olarak belirlenen oran Cumhurbaşkanı tarafından yüzde 50’ye kadar artırılabilecek.

Sermaye takviyelerinde de mühlet uzatıldı

Teknoloji geliştirme bölgelerinde faaliyette bulunanlara ilgili bakanlık tarafından uygun görülen alanlarda gerçekleştirecekleri projelerinin finansmanında kullanılmak üzere gelir ve kurumlar vergisi mükellefleri tarafından sağlanan sermaye dayanaklarında uygulama müddeti de 31 Aralık 2023’ten 31 Aralık 2028’e kadar uzatıldı.

Bu kapsamda beyan edilen gelirin yahut kurum yararının tespitinde indirim konusu yapılacak ticari kar hududu 500 bin
TL’den 1 milyon TL’ye çıkarıldı.

Kaynak: Bloomberg HT