Tesla, Çin’deki satışlarını 2020’de katladı

Tesla, Çin’deki satışlarını 2020’de katladı

Şubat 9, 2021 0 Yazar: hanifinas

Elektrikli araba üreticisi Tesla’nın Çin’deki araba satışları, 2020 yılında koronavirüs salgınına karşın bir evvelki seneye nazaran iki katından fazla artış gösterdi.

Tesla’nın 2020 yılında Çin’deki 6,66 milyar dolarlık araba satışı, şirketin toplamda gerçekleştirdiği 31,54 milyar dolarlık satışın yüzde 21’ini oluşturdu. Şirketin 2019’da Çin’deki satış ölçüsü 2,98 milyar dolar olarak kaydedilmişti

Şirketin Çin’deki başarısına karşın, ABD Tesla’nın geçen yılki satışlarında şirketin en büyük pazarı olmaya devam etti. Elektrikli araba üreticisi ABD’de geçen sene, toplam satışının neredeyse yarısı kadar bir satış (15,21 milyar dolar) gerçekleştirdi.

Tesla, geçtiğimiz yıl Şangay’daki fabrikasında üretimi artırma kararı almıştı. Çin’in Binek Arabaları Kurumu’nun datalarına nazaran, Tesla’nın ürettiği Model 3 isimli arabası 2020’de ülkede en çok satan elektrikli araba olarak kayıtlara geçti.

Tesla’nın Nio ve Xpeng üzere Çin’in mahallî elektrikli araba üreticileriyle rekabet etmek zorunda kalması ve ürettiği arabalar üzerindeki yasal kontrollerin artması şirketin Çin’deki faaliyetlerini zorlaştırdı. Çin’in Devlet Piyasa Denetleme ve Düzenleme Yönetimi internet sitesinden yaptığı açıklamada, Tesla’nın ürettiği araçlarda gerçekleşen arızalara ait tüketici raporlarındaki artış sebebiyle Tesla’nın lokal yan kuruluşlarıyla görüştüğünü bildirmişti.

Kaynak: Bloomberg HT