TL lehine durum alan yabancı kurumlar

TL lehine durum alan yabancı kurumlar

Şubat 4, 2021 0 Yazar: hanifinas

Türkiye’de iktisat idaresinin değişmesinin akabinde gelen piyasa dostu iletiler ve gelişen ülke varlıklarına yönelik risk iştahının artmasıyla yabancı kurumların Türk Lirası lehine durum kararları dikkat çekti.

Societe Generale Stratejistleri, Dolar/TL ’de 6,71 amacı ile kısa durum alınmasını tavsiye edip, zarar-kes düzeyi olarak 7,75’i belirlemişti.

HSBC ise Türk Lirası’na karşı dolar satılması tavsiyesinde bulunurken, 7.10 gaye düzeyiyle dolar/TL ‘de kısa durum açmıştı. Değerlendirmede ziyanı kes düzeyi olarak 7.53 belirlenmişti.

Yılın birinci haftasında 7.24 düzeyine kadar çekilen dolar/TL sonrasında görece dalgalı bir seyir izleyerek 7.5426’ya kadar yükselmişti. Böylelikle HSBC’nin durumundaki “zararı kes” çalışmış oldu ve konum kapandı.

TD Securities ise dolar/TL’de Kasım ayında kısa konumlarını açtıklarını ve uygun bir kar elde ederek 21 Ocak’taki Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası toplantısında konumu kapattıklarını belirtti.

Son enflasyon raporunun cesaretlendirici olduğunu söyleyen Bank of Mitsubishi Tokyo da dolar/TL’de kısa konum aldıklarını, 7,65’i ziyanı kes, 7,05’i ise gaye düzeyi olarak belirlediklerini vurguladı.

Canadian Imperial Bank of Commerce de TL’de aşağı taraflı eğilimin devam edeceğini düşünüyor. Türk Lirası’nda getirilerin cazip olduğunu söyleyen kurum dolar/TL gayesinin 6,50 olduğunu belirtti.

Citigroup da Euro/TL ‘de 8,66 düzeyindeki 3 ay vadeli forward ile kısa durum alırken, maksat düzey 8,17, ziyan kes düzeyi ise 8,96 olarak açıklandı.

Kaynak: Bloomberg HT