TPAO Karadeniz gazı için iştirakleri pahalandırıyor

TPAO Karadeniz gazı için iştirakleri pahalandırıyor

Şubat 8, 2021 0 Yazar: hanifinas

Türkiye Petrolleri Anonim İştiraki (TPAO), Karadeniz’de keşfedilen doğalgazı çıkarmak üzere hayata geçirilecek projeler için potansiyel iştirakleri değerlendirirken fonlama temin etmeyi planlıyor.

TPAO, Bloomberg’e konuşan kaynaklara nazaran, birçok milletlerarası firmayla Karadeniz’de offshore doğalgaz üretimi için ön teması gerçekleştirdi. Kaynaklara nazaran görüşmeler bir paydaşlık sonucunu doğurmayabilir, TPAO projede tek başına devam edebilir.

Bloomberg’e konuşan bir kaynağa nazaran Karadeniz’deki keşiflerden doğalgaz çıkarılması için yaklaşık 3,2 milyar dolar yatırım harcaması yapılması gerekiyor. TPAO için 2021 bütçesinden 13,4 milyar lira (1,9 milyar dolar) ayrıldı. Bu sayının ne kadarının Karadeniz projelerine ayrıldığı ise bilinmiyor.

TPAO ve Güç Bakanlığı bahse ait Bloomberg’in yorum talebine karşılık vermedi.

Doğalgazın çıkarılması için 2023 amacı konmuştu

Karadeniz’de keşfedilen doğalgaz Türkiye’nin ithalata bağımlılığına son verebilir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan doğalgazın üretimi için genel seçimlerin yapılması planlanan 2023 yılını işaret etmişti.

Fakat bir yandan Doğu Akdeniz’deki sismik çalışmalarla ilintili Avrupa Birliği’nin yaptırım tehdidi durumu karmaşıklaştırıyor. Son periyotta Türkiye, kamu güç şirketlerinin yurtdışı ünitelerini Türkiye’ye taşımış, doğal gaz keşif ve çıkarma faaliyetlerini ise kamuya ilişkin gemiler üzerinden yapmaya başlamıştı.

Bu yıl doğal gaz ithalatının üçte birini oluşturan uzun vadeli kontratlar son buluyor. Geri kalanın birçoğu 2025’te bitecek. Karadeniz’deki doğalgazın çıkarılması, uzatılan kontratlarda daha düzgün kaideleri müzakere etmede yahut birtakım kontratları yenilememede otoritelerin elini güçlendirebilir.

Mevcut kontratların büyük kısmında “al ya da öde” modelinin uygulanması Türkiye’nin birçok Avrupa ülkesine nazaran daha değerliye doğalgaz ithalatı yapmasına yol açıyor.

Kaynak: Bloomberg HT