Trump’a Kongre baskını nedeniyle birinci dava açıldı

Trump’a Kongre baskını nedeniyle birinci dava açıldı

Şubat 16, 2021 0 Yazar: hanifinas

Temsilciler Meclisi Mississippi Vekili Thompson, 6 Ocak’taki Kongre olaylarında halkı isyana teşvik ettiği gerekçesiyle Trump’a karşı dava başvurusunu yaptı.

Thompson, başşehir Washington DC’de federal mahkemeye yaptığı müracaatta, Trump’ın açıklamalarının ve kelamlarının halkı Kongre baskınına yönlendirdiğini savundu.

Dava müracaatında Trump’ın yanı sıra avukatı Rudy Giuliani ile çok sağcı “Proud Boys” ve “Oath Keepers” isimli kümelerin isimleri de baskında rolleri olduğu gerekçesiyle yer aldı.

Dava müracaatının kabul edilmesi durumunda Trump aleyhinde yürütülecek dava sürecinde kanıt toplanması ve şahitlere başvurulması üzere birçok sürecin işletilmesi bekleniyor.

ABD maddelerine nazaran, rastgele bir kişinin sivil mahkemelerde yargılanması ya da ceza alması onun lider adayı olmasına hukuken mahzur teşkil etmiyor.

Eski ABD Lideri Trump hakkında hala seçim sonuçlarıyla ilgili Georgia eyalet yetkililerine baskı yaptığı gerekçesiyle başlatılan bir soruşturma ve New York’taki işletmeleriyle ilgili devam eden birtakım yasal süreçler bulunuyor.

Senato Genel Şurasında 13 Şubat’ta yapılan oylamada 57 senatör Trump aleyhinde oy kullanırken, 43 senatör ise Trump’ın hatasız olduğu istikametinde oy vermişti.

Böylelikle 100 sandalyeli Senatoda hatalı bulunabilmesi için en az 3’te 2 çoğunluğun oyu (67 senatör) gereken Trump, hakkındaki “halkı isyana teşvik” başlıklı azil suçlamasından aklanmıştı.

Kaynak: Bloomberg HT