TÜİK’ten şeffaflık ve data düzgünleştirme için daha evvel uygulanmamış kurul adımı

TÜİK’ten şeffaflık ve data düzgünleştirme için daha evvel uygulanmamış kurul adımı

Şubat 4, 2021 0 Yazar: hanifinas

CEMRE IŞIK KARACA

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), daha rasyonel ve şeffaf bilgi siyaseti için harekete geçti.

Bloomberg HT’nin ortalarında TÜİK’in üst seviye yetkilisinin de olduğu dört kaynaktan aldığı bilgiye nazaran TÜİK şeffaflığı artırmak ve data derleme metodolojilerini geliştirmek hedefiyle 3 farklı kıymetlendirme komitesi kurdu. Kurullarda ekonomistler ve kimi sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri yer alacak.

3 farklı başlıkta kurulan ve 10 şahıstan oluşan komiteler enflasyon, işsizlik ve büyüme üzere data setlerinin metodolojilerini güzelleştirme hususlarına ağırlaşacak. TÜİK, Avrupa İstatistik Ofisi iyileştirmeleriyle birlikte Türkiye’ye en uygun sistem için çalışmaları gerçekleştirecek. 1-2 yıl içerisinde bilgileri kıymetlendirecek olan ekonomistler ve sivil toplum kuruluşları şu etapta TÜİK data hesaplama sistemi hakkında bilgi alıyor.

Bloomberg HT’ye konuşan üst seviye TÜİK yetkilisi verilen kararın piyasada karşılık bulmasını beklediklerini söylerken piyasa gerçeğini yansıtmak istediklerini belirtti. Uzun bir süredirin TÜİK’in kendi içerisinde dijital dönüşüm ve data kapsayıcılığı konusunda çalışmalarını artırdığına dikkat çeken yetkili bu çalışmaları ilerletmek ismine uzmanlarla işbirliğine gitme kararı aldıklarını söz etti.

TÜİK dataları iktisat kamuoyunun gündemine gelmişti

TÜİK’in dataları iktisat kamuoyunda gündeme gelmiş, buna karşı kurumdan datalara yönelik şeffaflık tenkitlerine karşı açıklama yapılmıştı.

Açıklamada, “TÜİK olarak ulusal ve milletlerarası normlara nazaran istatistik üretmekle vazifeli bir kurumuz. Bu normlar üretilen her istatistiğin bilimsel bir metoda dayanmasını gerekli kılmaktadır. Bu metotlar milletlerarası karşılaştırılabilir dataların üretilebilmesi için AB, Birleşmiş Milletler, Milletlerarası Çalışma Örgütü, Dünya Tarım Örgütü üzere birçok memleketler arası teşkilat ve kurumun belirlediği standartlardır. TÜİK olarak bu standartları yakından takip ediyoruz. Neyin ne vakit yapılmasına ait kesin çizgiler bulunuyor, biz de buna uyuyoruz. Kimi kriterlerin tekrar yapılandırılıp güncellenmektedir. Bir başka güncelleme münasebeti de geç gelen dataların hesaplamalara dahil edilmesidir.” sözleri kullanılmıştı.

Kaynak: Bloomberg HT