Turizm gelirinin ulusal gelirdeki hissesi rekor düşük düzeyde

Turizm gelirinin ulusal gelirdeki hissesi rekor düşük düzeyde

Şubat 4, 2021 0 Yazar: hanifinas

Turizm gelirlerindeki rekor düşüş, bölümün ulusal gelir içindeki hissesini da bu alanda data tutulan devrin en düşük düzeyine geriletti. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bilgilerine nazaran 2020’de net turizm geliri yüzde 63,6 gerileyerek 10,9 milyar dolar oldu. Geçen yıl bu sayı 30 milyar doların üzerindeydi. Birebir periyotta dolar bazlı ulusal gelirin yüzde 7,7 düşüşle 702 milyar dolara indiği iddia ediliyor.

Böylece turizm gelirlerinin ulusal gelirdeki hissesi geçen yıl görülen yüzde 4 düzeyinden yüzde 1,6’ya geriledi. Bu oran Rusya uçak krizi ve sonrasında artan güvenlik telaşları periyodunda bile en fazla yüzde 2’ye inmişti.

Birçok dengeyi bozdu

Turizm gelirlerindeki sert düşüş istihdamdan, ödemeler istikrarına kadar birçok kalemde değerli bozulmalara yol açtı. Kelam konusu düşüş, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası bilgilerine nazaran Kasım ayı itibariyle cari açıkta ek 16 milyar dolarlık yükselişe neden oldu. Bu da altın ithalatının da arttığı 2020’de ek finansman gereksinimi yarattı.

Bölümdeki istihdam kaybı da yüksek oldu. TÜİK’in son yayımladığı Ekim verisine nazaran dalda son bir yılda 286 bin kişi işini kaybetti. Konaklama ve yiyecek hizmetlerinde toplam istihdam 1,4 milyona geriledi.

Kaynak: Bloomberg HT