Türk fintech 2021’de 5 ülkeye açılıyor   

Türk fintech 2021’de 5 ülkeye açılıyor  

Şubat 18, 2021 0 Yazar: hanifinas

SEFER YÜKSEL

2019 yılında Fibabanka’nın teşebbüs sermayesi fonu olan Finberg’den birinci yatırımını alan, geçtiğimiz haftalarda da OYAK Portföy Teşebbüs Sermayesi Fonları’ndan stratejik yatırım alan finansal teknoloji şirketi Birleşik Ödeme beş ülkeye açılıyor. Bloomberg HT televizyonunda Finansal Teknoloji programına konuk olan Birleşik Ödeme Sistemleri CEO’su İlker Sözdinler ve OYAK Finans Küme Lideri Emrah Silav, OYAK Portföy’ün Birleşik Ödeme’ye yaptığı stratejik yatırımın ayrıntılarını anlattı. Yaptıkları yatırım ile ana maksatlarının belli bir basamağa gelmiş olan Birleşik Ödeme’yi milletlerarası platforma taşımak olduğunun kaydeden Silav, “İlk maksadımız, öncelikli olarak Doğu Avrupa ve Türki Cumhuriyetler bölgesi. Almanya’daki bankamızla olan entegrasyonun artırılması suretiyle bir koridor yaratılması olacak” dedi.

‘Üç yıl içinde 10 ülkeye ulaşacağız’

Yatırımdan gelecek olan parayı daha çok memleketler arası açılım için kullanacaklarını belirten Sözdinler, bu sene içerisinde 5 tane ülke belirlediklerini söyledi. Almanya, Azerbaycan, Rusya, Özbekistan ve Kazakistan’da düzenleyici otoritelerle görüşmelere başladıklarını kaydeden Sözdinler, “Almanya’da OYAK ANKER Bank ile Rusya’da da Fiba Kümesi’nin bankası Credit Europe Bank ile Türkiye’deki eser gamlarımızı ve memleketler arası unicorn fintechlerle olan işbirliklerimizi bölgeye götürmek istiyoruz. Üç yıl içinde 10 ülkeye ulaşmayı hedefliyoruz” diye konuştu. Sözdinler, yapılan mutabakatla OYAK Portföy’ün şirkette hakim hissedar konuma geldiğini söz etti.

‘Grup şirketleri ile yeni kanallar yakalamaya başladık’

OYAK’ın Türkiye’nin en büyük mesleksel emeklilik fonu olduğunun altını çizen Emrah Silav, OYAK Finans Kümesi olarak, yatırım, portföy idaresi, sigorta brokerliği ve Almanya’da faaliyetlerini sürdüren OYAK ANKER Bank ile bir ortada düşünüldüğünde Birleşik Ödeme’ye yapılan stratejik yatırımın önemli bir sinerji ortaya çıkaracağını söyledi. Yapılan yatırımlarda iş süreçlerine katıldıklarını vurgulayan Silav, “Sinerji odaklı yaklaşımımız sebebiyle iş sürekliliği ve inovasyon kültürünü bozmadan çeşitli alanlarda azamî derecede yarar sağlamak üzere organize oluyoruz” diye konuştu.

OYAK yatırımının stratejik olarak şirketi hem Türkiye’de hem yurtdışında gitmek istedikleri noktaya çok daha süratli götüreceğine inandıklarını belirten İlker Sözdinler ise “OYAK Kümesi’nin otomotiv, tarım ve güç şirketleriyle sinerji yakalamaya başladık. Onlara katma kıymet yaratırken kendimize de yeni kanallar ve müşteriler yaratmaya başladık” dedi.

‘2021’de 20 milyar TL süreç hacmi hedefliyoruz’

Birleşik Ödeme’nin 2010 yılında kurulduğunu ve Türkiye’deki birinci elektronik para lisansı alan şirketlerden biri olduğunu belirten Sözdinler, büyük kurumlara, kamuya, Türk ve yabancı fintechlere, masraflarını azaltıp yeni gelir kalemleri oluşturacak ödeme sistemleri tahlilleri sunduklarını söyledi. Para transferleri, ön ödemeli kartlar, tahsilat tahlilleri, cüzdanlar ve self servis aygıtları hizmetleri verdiklerini söz eden Sözdinler, geçen yılı 6 milyar TL’lik süreç hacmiyle kapattıklarını ve yaklaşık 3.5 milyon son kullanıcıya dokunduklarını söyledi. Her sene yüzde 100’ün üzerinde büyüyen bir şirket olduklarını belirten Sözdinler, 2021 yılında 20 milyar TL süreç hacmi ve 16 milyon kişi son kullanıcı gayesinde olduklarını söyledi. Geçen yıl 50 olan çalışan sayısının 100’e çıktığını belirten Sözdinler, 2021 yılında çalışan sayısını 140’a çıkaracaklarını kelamlarına ekledi.

Kaynak: Bloomberg HT