Türk Lirası’nda ralli sürüyor

Türk Lirası’nda ralli sürüyor

Şubat 8, 2021 0 Yazar: hanifinas

Türk Lirası, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan gelen sıkı duruşun uzun mühlet korunacağına ait bildirilerin akabinde dolar karşısındaki rallisini sürdürüyor.

Yurtiçindeki sıkılaşma bildirilerinin devamıyla birlikte global piyasalarda doların yatay seyri, Dolar/TL kurundaki gerileme için de müspet ortam oluşturdu.

Dolar/TL kuru 7,04’ün de altını test ederek Ağustos 2020’den bu yana en düşük seviyeyi gördü. Bloomberg dolar endeksi ise 1.131 ile yatay seyirde.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Lideri Naci Ağbal, Reuters’a yaptığı açıklamada uzun mühlet faiz indirimini gündeme almalarının muhtemel görünmediğine dikkat çekmişti. Ağbal, “Orta vadeli enflasyon gayemiz olan yüzde 5 oranının hayli uzağındayız. Ocak Enflasyon Raporu’nda sunduğumuz varsayımlar bu gayeye 2023 yılında ulaşabileceğimizi göstermektedir. Bu nedenle, para siyasetindeki sıkı ve ihtiyatlı duruşun, yüzde 5 maksadına ulaşılması beklenen 2023 yılına kadar, uzun bir müddet kararlılıkla sürdürülmesi gerekiyor.” sözlerini kullanmıştı.

Risk primi 300’ün altında

Türk varlıklarındaki müspet havayı risk primindeki düşüş de destekledi. Pandemi sürecinde birinci defa 300’ün altını gören risk primi yeni haftanın birinci süreç gününde 286 baz puan düzeyine kadar geriledi.

Gösterge tahvil faizi yüzde 14,77’den süreç görürken, BIST 100 endeksi yeni haftaya yükselişle başladı.

Kaynak: Bloomberg HT