Türk Lirası’nın olumsuz ayrışması sürüyor

Türk Lirası’nın olumsuz ayrışması sürüyor

Şubat 10, 2021 0 Yazar: hanifinas

Gelişmekte olan ülke para ünitelerinin birden fazla dolar karşısında yükselirken lira ve ruble günün negatif ayrışan para üniteleri olarak dikkat çekti.

Bunun yanında Türk Lirası’nda artan oynaklıklar da öne çıktı. Türk Lirası’nın 1 aylık ima edilen oynaklığı 11 baz puan yükselişle yüzde 14,96’ya çıkarken 3 aylık ima edilen oynaklık yüzde 15,84 ile Temmuz 2020’den bu yana en düşük seviyeyi gördü.

Bloomberg Dolar Endeksi ise hudutlu düşüş kaydetti.

Türkiye’nin risk primi 294 baz puandan süreç görürken gösterge tahvil faizi yüzde 14,77 olarak kaydedildi.

İlgili haberler

  • Fitch: TL üzere yüksek getirili kurlar daha kırılgan
  • Amundi Rusya ve Türkiye tahvillerini beğeniyor
  • İşsizlik Kasım’da yüzde 12,9 oldu
  • Ünlü yatırımcı dolarda düşüş bekliyor
  • HSBC dolar/TL beklentisini düşürdü
  • Bank of America’dan TL’de yeni konum kararı

Fitch: Yüksek getirili kurlar daha kırılgan

Fitch Solutions’ın çalışmasına nazaran, Türk Lirası, Brezilya Reali, Rus Rublesi, Güney Afrika Randı, Meksika ve Şili Pesosu üzere para üniteleri Asya kurlarından daha fazla kırılganlığa sahip.

Fitch Solutions’ın çalışmasına nazaran, yüksek getirili gelişen piyasa kurları, temel ekonomik zayıflıklarından ötürü 2021 yılında doların zayıflığından yeteri kadar yararlanamayabilir.

Stratejist Nicolas Sopel, hazırladığı bir raporda “Yüksek getiri sağlayan kurlar, zayıf getiri sağlayan kurlara nazaran daha fazla temel kırılganlığa sahip ve Kovid-19’dan kaynaklı risklerin cazip değerlemelere rağmen bu kırılganlıkları artırmasıyla bu tema 2021’de ana tema olacaktır.” dedi.

Amundi Türk tahvillerini beğeniyor

Varlık idare şirketi Amundi yüksek getirili gelişen ülke tahvilleri ortasında, bu ülke para ünitelerinin daha yeterli performans göstereceği beklentisiyle Rusya ve Türkiye’yi beğendiğini belirtti.

Amundi Gelişen Piyasalar Sabit Getirili Menkul Değerler Ünitesi’nden Sergei Strigo ve Yerlan Syzdykov mevzuya dair bir notta “ABD faizlerindeki artışa karşın yüksek getirili ülkelerin faiz konusunda görece daha güzel performans sergileyeceğini düşünüyoruz” tabirlerini kullandı.

Kaynak: Bloomberg HT