Türkiye ihracat iklim endeksi yıla eşik bedelin altında başladı

Türkiye ihracat iklim endeksi yıla eşik bedelin altında başladı

Şubat 8, 2021 0 Yazar: hanifinas

İSO Türkiye İmalat Bölümü İhracat İklimi Endeksi’nin Ocak 2021 sonuçları açıklandı.

Buna nazaran, aralıkta 50,5 olarak ölçülen İSO Türkiye İmalat Bölümü İhracat İklimi Endeksi, ocakta 49,9 oldu. Endeks, eşik paha 50’ye yakın gerçekleşerek ihracat talep şartlarının yılın başında genel olarak yatay seyrettiğini gösterdi.

Ocakta Türk imalat kesiminin en büyük ihracat pazarlarında farklı eğilimler gözlendi. Pazarın yaklaşık yüzde 6’sını oluşturan ABD’de ekonomik aktivite güçlü bir formda arttı ve büyüme, yaklaşık son 6 yılın en yüksek suratında gerçekleşti.

Salgını önlemeye yönelik katı kısıtlamaların ekonomik aktiviteyi aksattığı Avrupa’da ise talep şartları daha az olumlu oldu. Birleşik Krallık’ta üretim ocakta bariz bir düşüş kaydetti ve daralma Mayıs 2020’den bu yana en yüksek oranda gerçekleşti.

Almanya, yılın başında hudutlu da olsa büyüme sağlayabildi. Fakat aktivitedeki artış, 7 aylık mevcut genişleme periyodunun en düşük suratında kaydedildi. Fransa, İtalya ve İspanya üzere öteki ülkelerde ise üretim düşüş gösterdi. Avrupa’nın tek canlı pazarı, imalat sanayi üretiminin Eylül 2018’den beri en yüksek oranda arttığı Hollanda oldu.

– En yüksek oranlı artış Suudi Arabistan’da oldu

Türk imalat sanayi ihracat pazarının yaklaşık yüzde 2’sini oluşturan Suudi Arabistan’da ekonomik aktivite, PMI endeksi tarafından takip edilen tüm ülkeler içerisinde en yüksek oranlı artışı gerçekleştirdi. Bu ülkede petrol dışı ekonomik aktivite son 15 ayın en güçlü büyümesini kaydetti.

Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar, ocakta üretim artışı kaydedilen başka Orta Doğu ülkeleri oldu. Buna rağmen Mısır ve Lübnan daralma bölgesinde kaldı.

Rusya’da ekonomik aktivite son 4 ayda birinci kere büyüme bölgesine geçti. BRIC ülkelerine bakıldığında, Çin ve Hindistan’da ekonomik aktivite genişleme gösterirken, Brezilya’da Temmuz 2020’den beri birinci defa daralma kaydedildi. Kelam konusu 4 iktisat, Türk imalat sanayi ihracat pazarının yaklaşık yüzde 4’ünü oluşturuyor.

– “Salgının talepteki tesiri aşıyla hafifleyecek”

Açıklamada görüşlerine yer verilen IHS Markit İktisat Yöneticisi Andrew Harker, salgını ve yayılmayı önlemeye yönelik kısıtlamaların boyutunun, dünya genelinde talep şartlarını belirleyen temel öge olmaya devam ettiğini bildirdi.

Avrupa’nın birçok bölgesinde katı tedbirler uygulandığını anımsatan Harker, bu durumun Türk imalatçıların kelam konusu pazarlara ihracat yapma kabiliyetini sonlandırdığını aktardı.

Harker, “Diğer yandan, ocakta ABD’de kaydedilen güçlü büyümenin bu zayıflığı telafi ettiği görülüyor. Aşı uygulamaları hızlandıkça salgının talep eğilimleri üzerindeki tesirinin de giderek hafifleyeceğini umut ediyoruz.” tabirlerini kullandı.,

Kaynak: Bloomberg HT