“Türkiye’de güçlü bir halde büyüyeceğiz”

“Türkiye’de güçlü bir halde büyüyeceğiz”

Şubat 9, 2021 0 Yazar: hanifinas

Deutsche Post DHL Küme CEO’su Frank Appel Bloomberg HT’ye pandeminin lojistik üzerindeki tesirlerini ve Türkiye’de yaptıkları yatırımları anlattı.

Appel, global iktisatta pandeminin tesirlerinin 3. ve 4. çeyrekle birlikte azalmaya başladığını söylerken, Türkiye’de kıymetli bir noktada olduklarını ve güçlü bir formda büyüyeceklerinin altını çizdi.

Appel’in konuşmasında öne çıkanlar şöyle;

“Küresel iktisatta biraz daha toparlanma olacaktır”

Kovid-19 bütün dalları etkiledi. Zira tüketici talebi bir gecede bitti. İki tesiri oldu çok fazla insan online’a yöneldi, lakin bir noktada da hacimler düştü. 3. ve 4. çeyrekte toparlanmalar görüldü. Bu yılda e-ticaretin çok düzgün bir formda arttığını göreceğiz. Otomotiv ve sanayi dalı negatif halde etkilendi. Otomotiv kesiminin biraz daha 4. çeyrekte toparlandığını gördük. Tüketici davranışı da değişti. 2. karantina ile birlikte birinci karantinaya nazaran daha çok harcamaya başladıklarını gördük. En çok Asya ve Avrupa kıtaları etkilendi. Asya’da birtakım ülkelerin toparlanmaya başladığını gördük. Avrupa’da işler biraz daha olağana dönüyor. Şu an dünyada 2 haneli düşüş yerine tek haneli düşüşler yaşanmaya başlandı. 2021 yılında da ticaretin bir halde devam edeceğini düşünüyoruz. Çin’de talep kimi noktalarda artıyor. Bu da yeni devirde biraz daha olağanlaşacak. Global iktisatta biraz daha toparlanma olacaktır.

“Türkiye’ de güçlü bir formda büyüyeceğiz”

Lojistikte Türkiye’de çok değerli bir noktadayız. Yeni havalimanında çok büyük bir merkez oluşturacağız. Avrupa’dan ve Asya’dan eserler Türkiye’ye gelecek ve müşterilerimizin siparişini buradan dağıtacağız. Türkiye’de mevcut müşterilerimize yenilerini de ekleyerek nitekim büyüme potansiyelimiz olduğunu düşünüyorum. Fakat iktisat de büyümeli, genel olarak bir talep olması gerekiyor. Bunun da iktisat tarafından gelmesi gerekiyor. Türkiye’de güçlü bir halde büyüyeceğiz.

Kaynak: Bloomberg HT