Türkiye’nin risk primi pandemiden sonra birinci sefer 300’ün altında

Türkiye’nin risk primi pandemiden sonra birinci sefer 300’ün altında

Şubat 5, 2021 0 Yazar: hanifinas

Türkiye’nin kredi temerrüt takas risk primi (CDS) pandemiden sonra birinci kez 300 baz puan düzeyinin altını gördü.

21 Nisan’da bu yılın doruğunu gören CDS yıl içerisinde dalgalı bir seyir izlemişti. Kasım ayının başlarında 550 baz puan düzeyinin üzerinde seyreden risk primi, iktisat idaresindeki değişikliklerden sonra düşüş eğilimine girmişti.

Kasım ayı başında iktisat idaresinin değişmesinden sonra yüzde 50’e yakın düşüş kaydeden CDS, 5 Şubat cuma günü 292,671 baz puan düzeyine geriledi.

Cuma günü Reuters’a açıklamalarda bulunan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Lideri Naci Ağbal, “Uzun müddet faiz indirimini gündeme almamız mümkün görünmüyor” tabirlerini kullandı. Ocak enflasyonunun kestirimlere yönelik üst taraflı riskleri gösterdiğini belirten Ağbal yabancı merkez bankaları ile swap mutabakatı yapma planının da olmadığını söz etti.

CDS nedir?

Kredi risk primi, bir kredinin geri ödenmeme riskinin tespit edilmesini ve bu riske karşı kredinin sigortalanmasını sağlayan bir değerleme enstrümanıdır. Sigorta şirketleri borçların ödenememesi halinde alacaklının alacaklarını sigortalayan bir mukavele satar ve bu kontratın fiyatı da ülkenin CDS primidir.

Kaynak: Bloomberg HT