TÜRKONFED: Market markalı eserlerin raf tahsisi sınırlanmalı

TÜRKONFED: Market markalı eserlerin raf tahsisi sınırlanmalı

Şubat 17, 2021 0 Yazar: hanifinas

Türk Teşebbüs ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED), kamuoyunda ‘zincir market düzenlemesi’ olarak da bilinen “Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi Taslağı” hakkında bir basın açıklaması yaptı.

Zerzevat, meyve ve süratli tüketim mallarının ödeme mühleti için planlanan 30 gün sonunun, 60 günü aşmamak kaydıyla marketlerde yer alan başka tüm eserlere de getirilmesi teklifinde bulunan TÜRKONFED ayrıyeten, zincir marketlerde markalı eserlere ayrılacak raf alanının kanunla belirlenmesinin, katma kıymetli üretim ve ihracatı destekleyeceğini söz etti.

TÜRKONFED’in basın açıklamasında şu tabirler öne çıktı: TÜRKONFED olarak teklifimiz, market markalı eserlerin raf tahsisine, Bakanlık tarafından belirlenecek oran ile bir hudut getirilmesi ve bu sayede öbür markalı eserlerin tüm zincir mağazalarda yer almasının önünün açılması tarafındadır. Coğrafik işaretli eser ve yöresel eserlere yönelik raf ve yer tahsisinin Bakanlık tarafından belirlenmesi teklifinin taslakta yer alması, bu doğrultuda son derece olumlu bir örnek teşkil etmektedir.

Kaynak: Bloomberg HT