Türksat 5A Haziran’da teslim alınacak

Türksat 5A Haziran’da teslim alınacak

Şubat 17, 2021 0 Yazar: hanifinas

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türksat AŞ Genel Müdürlüğünde düzenlenen, “Ka Bant Ulusal Uydu Haberleşme HUB Sistemi ve Modem Geliştirilmesi Projesi” imza merasiminde yaptığı konuşmada, ülkeyi geleceğe hazırlarken gözü uzaya dikmiş olunmasının tesadüf olmadığını söyledi.

Türkiye’deki uydu teknolojileri ve uzay çalışmaları gündeminin bu yıl baş döndürücü bir sürate eriştiğini lisana getiren Karaismailoğlu, Türkiye’nin beşinci kuşak elektrikli itki sistemli haberleşme uydusu Türksat 5A’nın 8 Ocak’ta uzaya gönderildiğini anımsattı.

Karaismailoğlu, 31 derece doğu yörüngesine yanlışsız seyahatine devam eden Türksat 5A’nın, ulusal yörünge ve frekans haklarının korunması, gelecek jenerasyon Türksat uydularına ticari olarak kullanacakları yeni frekans haklarının kazanılmasında aktif rol üstleneceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Türkiye’nin Ulusal Uzay Programı’nın uydu ve uzay çalışmalarına ivme kazandırdığını tabir eden Karaismailoğlu, Türksat 5B’nin üretim çalışmalarının planlanan takvime uygun devam ettiğini, uydunun bu yılın ikinci yarısında uzaya gönderilmesinin planlandığını bildirdi.

Yerli ve ulusal imkanlarla üretilen birinci haberleşme uydusu Türksat 6A’nın, 2022’de uzaydaki yerini alacağına dikkati çeken Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

“Ülkemiz, bugün, kendi uydularını geliştirme, üretme ve test edebilme seviyesine gelmiştir. Ülkemizin uzay alanındaki kurumsal kapasitesine büyük bir ehemmiyet veriyoruz. Ulusal Uzay Programı kapsamında yeni kuşak uydu geliştirme alanında dünyayla rekabet gücümüzü geliştiriyoruz. Uzayda izi olan ülkelerin, dünyadaki gücünün artacağına yürekten inanıyoruz.”

Yörüngesine seyahati devam eden Türksat 5A’nın elektrikli itki motorları kullanılarak yörünge yükseltme operasyonlarının 13 Ocak’ta muvaffakiyetle yapıldığını anlatan Karaismailoğlu, uydunun tüm alt sistemlerinin meselesiz çalıştığını vurguladı.

Türksat 5A’nın yerden 36 bin kilometre aradaki yörüngesine ulaşmasının mayıs ayının birinci günlerinde olacağını belirten Karaismailoğlu, “Uydumuz yörüngesine ulaştıktan sonra, yörünge testleri yapılacak ve haziran ayı prestijiyle teslim alınıp, çalışmaya başlayacak.” dedi.

“Türksat 5B ile haberleşme kapasitemiz yaklaşık 15 kat artacak”

Türksat 5B uydusunun en kıymetli özelliğinin, sahip olduğu 53 Gbps kapasiteli Ka Bant haberleşme sistemi olduğunu aktaran Karaismailoğlu, “Ka Bant sistemiyle mevcut geniş bant bilgi haberleşme kapasitemiz yaklaşık 15 kat artırılmış olacak. Haberleşme uydu filomuza katılacak yeni uydularla genişleyen Ka Bant kapasitesi için ulusal terminallerin geliştirilmesini amaçlıyoruz. Bu gayeyle bugün, katma kıymetli uydu hizmetleri konusunda ulusallaşma ve yerlileşme konusunda hoş bir iş birliğinin imzasını atıyoruz.” sözlerini kullandı.

Karaismailoğlu, Türksat ile ASELSAN ortasında Ka Bant Ulusal Haberleşme HUB Sistemi ve Modem Geliştirilmesi Projesi imza programına tanıklık edildiğini belirterek, şöyle dedi:

“Bugün atacağımız tarihi imzalarla, katma kıymetli uydu hizmetlerinden VSAT sistemlerinde kullanılan Ka Bant hizmetlerinde noktadan noktaya haberleşebilen HUB sistemi ve modemlerini yerli ve ulusal imkanlarla üreteceğiz. Bu kapsamında 150 modem üretilecek ve 2 HUB sistemi kurulacak. Oluşturulacak sistemle kurumsal müşteriler, mesken kullanıcıları, askeri ve özel taktiksel uygulamalar için eser satıcı gerçekleştirilecek.”

Karaismailoğlu, bugün iki güzide kuruluş ortasındaki iş birliği sonuçlandığında önemli kazanımlar elde edileceğini lisana getirerek, global pazarda üretilen teknolojilerle HUB sistemlerinin ulusal eser olarak temin edileceğini söyledi.

Yerli ve ulusal standartlarda özgün dalga biçimi ile güvenliği ön planda olan eserler temin edileceğini anlatan Karaismailoğlu, “Uçtan uca entegre sistemle veri akışını çok daha inançlı yapacağız. Katma kıymetli uydu hizmetleri ve yer terminalleri hakkında kurumlarımızın bilgi birikimleri, iş yapma kabiliyetleri artırılacak. Üretilen yerli ve ulusal eserlerimizin fikri ve sinai hakları da alınarak memleketler arası bölümde marka oluşturulması sağlanacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Bugün de ülkenin uydu, uzay, haberleşme ve eklemli sistemleri üretiminde, kıymetli bir merhalenin daha geride bırakıldığını söz eden Karaismailoğlu, projeye katkılarından ötürü Türksat ve ASELSAN’a teşekkür etti.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Lideri İsmail Demir de kelam konusu mutabakatın yapılmasının memnuniyet verici olduğunu belirtti.

Türkiye’nin uzay ve uydu konusunda ulusallaşma ataklarının devam ettiğine dikkati çeken Demir, şunları kaydetti:

“Bu cins teknolojiler yalnızca askeri değil, sivil alanda da kıymetli ölçüde uygulama alanında olacak. Türkiye’nin uzay kapasitesini yerli imkanlarla sağlamaya yönelik değerli adımlar teşkil edecek. Bunun devamının gelmesini bekliyoruz.”

Kaynak: Bloomberg HT