Ünlü yatırımcı dolarda düşüş bekliyor

Ünlü yatırımcı dolarda düşüş bekliyor

Şubat 10, 2021 0 Yazar: hanifinas

Duquesne Family Office LLC kurucusu Stanley Druckenmiller, dolarda Asya para ünitelerine karşı “çok, çok kısa” bir konumu olduğunu açıkladı.

Goldman Sachs’a konuşan ünlü yatırımcıya nazaran, Asya’nın koronavirüsü denetim altına almadaki başarısı para siyaseti teşviklerinde daha muhafazakar olmasına imkan sağlarken, ABD’nin merkez bankası Fed ise devasa teşvik adımları atmak durumunda. Pandemi sürecindeki bu siyaset farklılıkları da Druckenmiller’in dolara karşı konum alma kararının temelini oluşturuyor.

ABD’de hükümet açıklarının evvelki 5 resesyonun toplamından daha büyük olduğuna işaret eden Druckenmiller, Powell idaresindeki Fed’in son 6 hafta içinde, Ben Bernanke ve Janet Yellen’ın başkanlık yaptığı 10 yılın toplamından daha fazla tahvil aldığına işaret etti.

Son 30 yılda yıllık bazda yaklaşık yüzde 30 getiri sağlayan yatırımcı, ABD’de M2 para arzının 2018’den bu yana nominal GSYİH’den yüzde 25 daha fazla büyüdüğünü, buna karşılık Çin’de M2’nin GSYİH’ye oranının 3 yıl evvelki düzeyinde olduğunu belirtti.

Öte yandan Invesco’dan Arnab Das da dolar her ne kadar kısa vadede güç kazansa da para ünitesinin vakit içinde “döngüsel zayıflama” yaşayacağı görüşünü paylaştı.

Kaynak: Bloomberg HT