Walmart’ın dördüncü çeyrek pay başına kârı beklentileri karşılayamadı

Walmart’ın dördüncü çeyrek pay başına kârı beklentileri karşılayamadı

Şubat 18, 2021 0 Yazar: hanifinas

ABD’nin büyük perakende zincirlerinden Walmart’ın dördüncü çeyrekteki pay başına karı 1,39 dolar düzeyinde gerçekleşerek piyasa beklentisinin altında kaldı.

Walmart, bilançosunda dördüncü çeyrek olarak kabul edilen ve 31 Ocak’ta sona eren 3 aylık periyoda ait finansal sonuçlarını açıkladı.

Açıklamada, şirketin dördüncü çeyrekte elde ettiği gelirin bir evvelki yılın birebir periyoduna kıyasla yüzde 7,3 artarak 152,1 milyar dolara yükseldiği kaydedildi.

Kelam konusu devirde Walmart’ın mağaza satışlarının yüzde 8,6 arttığı belirtilen açıklamada, e-ticaret satışlarının ise yüzde 69 yükseldiği aktarıldı.

Açıklamada, şirketin dördüncü çeyrekteki pay başına kârının ise 1,39 dolar olduğu bildirildi. Şirketin piyasa beklentilerinin altında kalan pay başına net kârının 1,51 olması öngörülüyordu.

Şirketin bu yılki satışlarının yavaşlamasının beklendiğine işaret edilen açıklamada, çalışanların fiyatlarının artırılarak ortalama maaşın saat başına 15 doların üzerine çıkârılacağı kaydedildi.

Şirketin dördüncü çeyrek kârının beklentileri karşılayamaması ve bu yılki satışların yavaşlamasının beklendiğinin açıklanmasının akabinde Walmart’ın New York Borsasında süreç gören payları yüzde 6’ya yakın bedel kaybetti.

Kaynak: Bloomberg HT