Xiaomi Türkiye’de üretime başlıyor

Xiaomi Türkiye’de üretime başlıyor

Şubat 4, 2021 0 Yazar: hanifinas

Çin merkezli teknoloji devi Xiaomi, 2021 yılının birinci çeyreğinde Türkiye’de akıllı telefon üretimine başlayacağını duyurdu. Marka bu yatırımıylayaklaşık 2 bin bireye de istihdam sağlayacak. Salcomp iş birliği ile hayata geçirilecek fabrika yıllık 5 milyon adet telefon üretim kapasitesine sahip olacak.

Bahisle ilgili Xiaomi Türkiye Ülke Müdürü Usher Liu, “Xiaomi ailesi olarak 2019 yılında Türkiye’de başlayan seyahatimizin bizi bu noktalara getirmesinden büyük gurur duyuyoruz. Bizi birinci günden bu yana kucaklayarak, Türkiye’nin bir numaralı akıllı telefon markası yapan ve en sevilen teknoloji markalarından biri olarak benimseyen Türk halkına teşekkür ederiz.” dedi.

En değerli önceliklerinin bulundukları her bölgede katma kıymet oluşturarak o bölgenin mahallî bir kesimi haline gelmek olduğunu vurgulayan Liu, “Bu sebeple Türkiye’nin üretim yapacağımız dördüncü ülke olmasından ötürü çok memnunuz. Bizim için en pahalı pazarlardan biri olan Türkiye’de yatırımlarımıza sürat kesmeden devam ederek çalışmalarımızı her vakit bir adım öteye taşımayı dilek ediyoruz. Yaklaşık 14 bin metrekare arazi üzerine heyeti fabrikamızla Türkiye’de üretime başlayacak olmaktan duyduğumuz heyecanı paylaşmak isterim” diye konuştu.

Üretim ile ilgili Salcomp Avrupa Yöneticisi David Chang ise “Türkiye’ye yeni teknolojiler kazandırabilmek ve Türk üreticisini pazarda bir adım daha öne taşıyabilmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ülke iktisadına katkı sağlamayı hedeflediğimiz bu yatırım hepimiz için bir başlangıç. Bu topraklarda daha büyük işlerin altına imza atacak olmaktan memnunluk duyuyoruz” dedi.

Kaynak: Bloomberg HT