Xrp Neden Düştü? Yükselir Mi?

Xrp Neden Düştü? Yükselir Mi?

Ocak 8, 2021 0 Yazar: hanifinas

Dünyada kullanımda olan kripto paralar içinde en büyük dördüncü Pazar değerine sahip kripto para olan XRP, 2020 yılını iyi geçirmedi. 0,19 dolar seviyesinde 2020 yılına başlangıç yapan XRP, Şubat ayında 0,33 dolar seviyesini test etti. Şubattan itibaren çöküş dönemine giren XRP, büyük Mart çöküşü esnasında ise 0,15 dolar seviyesini gördü. Çöküşün ardından Kasım sonunda yeniden yükseliş trendine giren XRP, Kasım sonunda 0,69 dolar seviyelerini gördü ancak iki büyük borsanın 2021 yılı itibari ile XRP’yi liste dışı edeceğini açıklamasının ardından yeniden 0,29 dolar seviyelerine geriledi.

xrp neden düştü

XRP’nin Fiyatı Neden Düştü?

XRP’nin fiyatının düşmesinin iki temel sebebi bulunmaktadır. Bunlardan biri XRP’nin üreticisi olan Ripple şirketinin faaliyetleri ile iki büyük kripto para borsasının 2021 yılında XRP’yi liste dışı edecek olmasıdır.

Ripple şirketinin piyasaya sürekli yüksek miktarda XRP sunması ve piyasadaki en büyük XRP’nin Ripple şirketinde bulunuyor olması kripto para yatırımcıları açısından felsefeye hiç uygun görünmemektedir. Üstelik Ripple ortaklarının pek çoğunun fonlarını hızlı bir şekilde taşımak için XRP’nin sistemi olan ODL sistemi yerine xCurrent sistemini kullanması, yöneticilerin dahi sisteme inanmadığını göstermektedir.

Bununla beraber Binance ve Coinbase gibi iki büyük kripto para borsasının XRP’nin işleyiş biçiminden dolayı 2021 yılından itibaren bu kripto parayı liste dışı edecek olması düşüşü daha hızlandırmıştır. Dünyada en çok işlem görülen iki borsanın bu hareketinden sonra da pek çok yatırımcı XRP kripto paralarını bozdurma yönüne gitmiş ve fiyat çok ciddi şekilde düşüş eğilimine girmiştir.

xrp neden düştü

Uzmanların XRP 2021 Fiyat Tahmini Nedir?

XRP hakkında kripto para uzmanları pek çok fiyat tahmini yapmaktadır. Ripple şirketinin yöneticilerinin dünyaca ünlü banka yöneticileri tarafından oluşuyor olması XRP’nin kaliteli bir kripto para olarak adlandırılmasını sağlıyor olsa da geleneksel kripto para yatırımcıları bu durumdan haz etmemektedir.

Binance ve Coinbase borsalarının liste dışı kararının ardından 2021 yılında pek çok kripto para yatırımcısı, XRP’nin 0,20 doların altına doğru bir fiyatlama yaşayacağını söylüyor. Ancak yüksek yatırımları ile tanınan bir grup kripto para yatırımcısı ise XRP’nin bu liste dışı olaylarından etkilenmeden 2021 yılında 3 doların üzerine çıkabileceğine inanıyor.