“Yatırımcılar 20 yılın en rahat devrini geçiriyor”

“Yatırımcılar 20 yılın en rahat devrini geçiriyor”

Şubat 15, 2021 0 Yazar: hanifinas

Global yatırımcılar, son yirmi yılın ‘en rahat’ periyodundan geçiyor.

JPMorgan Chase’in değerlemeler, pozisyonlanmalar ve fiyat ivmelerini baz alarak oluşturduğu yatırımcıların memnuniyetini ölçen gösterge, dot-com balonundan beri en yüksek düzeye yaklaştı.

2021’de Bitcoin’in 50 bin dolara yaklaşması ‘çabuk güçlü olma’ planlarını göz önüne serdi. Global Borsaların bedeli yıl başından bu yana 7 trilyon dolar artarken dijital para ünitelerinin piyasa kıymeti de 1.4 trilyon dolara ulaştı. Tüm varlık sınıflarında yaşanan bu değerlemeler kaygıları artırsa da yatırımcılar eşi gibisi görülmemiş mali ve mali teşviklerin dayanağıyla piyasalardaki ‘coşku’nun devam edeceğine güvenerek buralara para akıtmaya devam etti.

JPMorgan stratejistleri de bu mevzuda hemfikir. Stratejistler bir duraksama olsa dahi kıymetli bir geri çekilme beklemek için neden olmadığını belirtiyor.

Ufukta görünen en büyük riskin istihdam ve enflasyonun maksatlara dönmesiyle Fed’in varlık alımını azaltması olacağı, fakat bunun da yıl içinde gerçekleşmesinin mümkün olmadığı tabir ediliyor.

John Normand öncülüğündeki stratejistler 12 Şubattaki bir notlarında “Yatırımcılara birçok piyasada uzun konumda kalma teklifinde bulunuyoruz. Büyüme trendin üstündeyken ve ultra gevşek para siyasetleri kelam konusuyken piyasalar öteki güçlü bir tesir olmadıkça bu hareket devam edecektir” sözlerini kullandı.

Kaynak: Bloomberg HT