Yellen: Yatırımcıların korunduğundan emin olmalıyız

Yellen: Yatırımcıların korunduğundan emin olmalıyız

Şubat 4, 2021 0 Yazar: hanifinas

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, piyasalarda son haftalarda yaşanan çok oynaklığa ait regülatörlerle bir ortaya geleceğini belirterek, “Finansal piyasalarımızın düzgün ve verimli bir biçimde işlediğinden, yatırımcıların korunduğundan emin olmalıyız.” dedi.

Yellen, ABC televizyon programında, gündeme ait soruları yanıtladı.

Piyasalarda son haftalarda yaşanan çok oynaklığa ait bugün regülatörlerle bir toplantı yapacağını belirten Yellen, ABD Menkul Değerler ve Borsa Kurulu (SEC), ABD Merkez Bankası (Fed) ve ABD Emtia Vadeli Süreçler Kurulu’ndan (CFTC) yetkililerle son gelişmeleri değerlendireceklerini bildirdi.

Yellen, “Finansal piyasalarımızın düzgün ve verimli bir biçimde işlediğinden, yatırımcıların korunduğundan emin olmalıyız.” dedi.

Yellen, Biden’ın paketine takviye daveti yaptı

ABD’nin salgın ve iktisat olmak üzere iki krizle karşı karşıya olduğuna işaret eden Yellen, Amerikalıların gereksiz yere acı çekmediğinden ve muhtaçlıklarının karşılandığından emin olmak istediğini söz etti.

Yellen, “Amerikalıların gereksiz yere acı çekmemesi ve gereksinim duydukları yardımı almaları için harekete geçmemiz gerekiyor.” dedi.

ABD Lideri Joe Biden ile birlikte çalışarak bu gereksinimleri karşılayacak dayanak paketinin hayata geçirilmesini sağlamak istediğini tabir eden Yellen, kelam konusu paketin yasalaştığından emin olmak istediğini vurguladı.

Yellen, dayanak paketinin çocuklu ailelerin gereksinimlerine hitap ettiğini belirterek, “Bu paketin çocuk yoksulluğunu yüzde 50 azaltabileceği kestirim ediliyor.” dedi.

Kaynak: Bloomberg HT