“2021 yeni eserler ve halka arzlarda büyüme yılı olacak”

“2021 yeni eserler ve halka arzlarda büyüme yılı olacak”

Şubat 18, 2021 0 Yazar: hanifinas

Borsa İstanbul Genel Müdürü Mehmet Hakan Atilla 2020 yılını kıymetlendirdi.

2020’yi bir “dayanıklılık testi” olarak nitelendiren Atilla, “Geriye baktığımızda, zorlukların üstesinden geldiğimizi ve gayelerimizi aştığımızı gururla söyleyebilirim. 2020, Borsa İstanbul tarihinin performans açısından başarılı bir yılı oldu. Tüm piyasalarda en yüksek süreç hacimlerimize, en yüksek endeks kıymetlerimize ulaştık.” dedi.

Yatırımcı sayısı 2 milyona ulaştı

Geçtiğimiz yıl içerisinde Borsa İstanbul’un yatırımcı sayısının yüzde 64 artarak 2 milyona ulaştığını aktaran Atilla, “Yeni yatırımcılarımızın bilinçlendirilmesi ismine hazırladığımız tanıtıcı ve bilgilendirici içerikleri ve rehberleri toplumsal medyanın gücünü de kullanarak milyonlarca kullanıcıya ulaştırdık. Bu değişimi yönetirken iş sürekliliğinde kesintisiz hizmet verebilmek için tedbirler aldık, piyasaları erişilebilir kılacak ve bilhassa ferdî yatırımcıyı koruyacak düzenlemeler yaptık” diye konuştu.

Toplam 1,1 milyar TL büyüklüğünde halka arz gerçekleştiren 8 şirket kota alındı”

Endeks rekorlarının peşpeşe geldiği 2020 yılında tüm piyasalarda tüm vakitlerin en yüksek süreç hacimleri yaşandı. Hisse piyasasında günlük süreç hacmi rekoru olan 64,1 milyar TL hacme 12 Kasım’da ulaşılırken tıpkı gün değerli madenlerde de 4,2 milyar TL’lik günlük süreç hacmi rekoruna ulaşıldı. Türev piyasalarda günlük süreç hacmi rekoru olan 25,7 milyar TL’ye 19 Kasım’da ulaşıldı. Tüm bu sayıları kıymetlendiren Atilla, “Sermaye piyasası, yakın tarihin tahminen de en güçlü yılında, hem şirketler hem de refahlarını artırmak isteyen yatırımcılar için değerli bir fırsat kaynağı olduğunu gösterdi. 2020 yılında Borsa İstanbul’da toplam 1,1 milyar TL büyüklüğünde halka arz gerçekleştiren 8 şirket kota alındı, 1.254 borçlanma aracı ihraç edilerek yaklaşık 200 milyar TL kaynak sağlandı.” dedi.

2021 yeni eserler ve halka arzlarda büyüme yılı olacak”

2021 yılı gayeleri hakkında da bilgi veren Atilla, “2020 yılı, Borsa İstanbul piyasalarının gelişiminde bir dönüm noktası olarak sermaye piyasası tarihinde yerini alacaktır. 2020 yılında elde ettiğimiz başarıyı ve sıkıntı şartlarda sergilediğimiz dayanıklılığımızı, gelecek seyahatimizde değerli bir kilometre taşı olarak görüyoruz.

2021’e de âlâ bir performansla başladık. 2020 yılında elde ettiğimiz kârlılığı, bu yıl daha üst düzeye çıkaracağımızı öngörüyorum. Yatırımcı sayısındaki, süreç hacmindeki rekorların yanı sıra, 2021 yılını halka arzlarda da rekorların kırılacağı bir yıl olarak görüyoruz. Böylelikle, Borsa İstanbul’un Türk şirketleri için alternatif finansman kanalı ve yatırımcılar için tasarruflarını değerlendirebilecekleri likit ve sağlam piyasa olma pozisyonunu sağlamlaştırmaya devam etmesini bekliyoruz. Türkiye’nin ekonomik kalkınmasına ait kararlı adımlar atmaya devam edeceğiz ve pandeminin yarattığı risklerin de azalmasıyla birlikte 2020’den daha uygun bir yıl geçirmenin tüm ön hazırlıklarını yapmış bulunuyoruz.” diye konuştu.

Kaynak: Bloomberg HT