ABD borsaları ekonomik dayanak paketi ve aşılama çalışmaları ile yükseldi

ABD borsaları ekonomik dayanak paketi ve aşılama çalışmaları ile yükseldi

Şubat 17, 2021 0 Yazar: hanifinas

Kapanışta Dow Jones endeksi yüzde 0,20 artışla 31.522,75 puana yükseldi.

S&P 500 endeksi yüzde 0,08 azalışla 3.931,64 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 0,34 kayıpla 14.047,50 puana geriledi.

Güne yükselişle başlayan endeksler, gün içinde karışık bir seyir izledi.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının tesirlerine yönelik ekonomik dayanak paketi ile aşılama çalışmaları piyasaların gündemindeki yerini korudu.

Ekonomik takviye paketine ait görüşmeler devam ederken, ABD basınında yer alan haberlerde Demokratların gelecek hafta pakete dair taslak oylama yapmayı planladığı tabir edildi.

Makroekonomik tarafta ise ABD Merkez Bankası (Fed) New York Şubesi imalat endeksi, şubatta 12,1 kıymetiyle 5 ayın en yüksek düzeyini kaydetti.

Dijital para ünitesi Bitcoin’in fiyatı 50 bin doların üzerine çıkarak rekor tazeledi.

Öte yandan, Kanada sonundan Meksika’ya kadar ülkenin iç ve güney kesitlerinde 170 milyon kişiyi etkileyen kar, buz, yağmur ve dondurucu soğuklar nedeniyle eyaletlerde telaş verici seviyede elektrik ve ısıtma sorunu yaşandığı bildirildi.

Bölgede berbat hava şartları nedeniyle birçok üretim merkezi çalışamaz hale gelirken, belirli saatlerde dönüşümlü olarak elektrik kesintileri uygulandı. Bu durum artan taleple birlikte güç fiyatlarında da yükselişe neden oldu. Batı Teksas (WTI) tipi ham petrolün varil fiyatı 60 doların üzerine çıktı.

Analistler, piyasaların çarşamba günü Fed Federal Açık Piyasa Komitesinin 26-27 Ocak’ta düzenlenen toplantısına ait tutanakları takip edeceğini belirtti.

Kaynak: Bloomberg HT