Almanya Kuzey Akım 2 projesi için Biden ile muahede arayışında

Almanya Kuzey Akım 2 projesi için Biden ile muahede arayışında

Şubat 16, 2021 0 Yazar: hanifinas

Almanya, uyuşmazlıklara neden olan Kuzey Akım 2 doğal gaz boru çizgisi projesini tamamlamak için ABD ile muahede yapmak istiyor. 1.230 kilometre uzunluğunda olacak Kuzey Akım 2 doğal gaz boru çizgisi projesinin Rus gazını Almanya’ya taşıması planlanıyor. ABD tarafından uygulanan yaptırımlar nedeniyle projenin inşaatı geçen yıl durdurulmuştu.

Almanya Başbakanı Merkel’in ABD’nin projeye yönelik telaşlarını de göz önüne alarak Rusya’nın Avrupa güç piyasası üzerindeki tesirini hafifletecek bir teklif üzerine çalıştığı söz ediliyor.

ABD’yi projedeki yaptırımları kaldırmaya ikna etmek için Berlin’in stratejisi, Rusya’nın güç piyasasını manipüle etme kabiliyetini kısıtlayacak bir sistem oluşturmayı içerecek.

Bahse yakın kaynaklar ayrıyeten planın ABD’den LNG ithalatını desteklemek için LNG terminali inşaası teklifini de içerdiğini belirtiyor.

CDU’lu Alman siyasetçi Mark Helfrich Alman, Avrupa Birliği ve ABD’li yetkililerinin Avrupa’nın güç egemenliğini de sağlayacak bir grup tedbirleri içeren paket için görüşmelerde bulunduğunu bildirdi. Almanya İktisat Bakanlığı ve Merkel’in ofisi hususa ait açıklama yapmadı.

Atlantik Kurulu Global Güç Merkezi Kurucu Yöneticisi Richard Morningstar, ABD’yi yaptırımlardan geri adım atması için ikna etmenin kolay olmadığını belirterek “tüm hissedarların çıkarlarını da göz önünde bulunduran ve Rusya’nın davranışlarını kabul edecek bir tahlile ulaşmak kolay olmayacak.” sözünü kullandı.

Kaynak: Bloomberg HT