AMB tutanakları: Güçlü euro enflasyon için ek tehlike oluşturuyor

AMB tutanakları: Güçlü euro enflasyon için ek tehlike oluşturuyor

Şubat 18, 2021 0 Yazar: hanifinas

AMB İdare Kurulu’nun 20-21 Ocak’ta Frankfurt’ta gerçekleştirdiği para siyaseti toplantısının tutanakları yayımlandı.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Ocak ayı para siyaseti toplantı tutanaklarında, Euro Bölgesi’nde enflasyon amacından çok uzakta olunduğu ve güçlü euronun enflasyon için ek tehlike oluşturduğu vurgulandı.

Kurul üyelerinin değerlendirmelerinin yer aldığı tutanaklarda, üyelerin, kâfi nakdî teşviklerin sürdürülmesinin iktisat için mecburî olduğunu kıymetlendirdikleri ortaya çıktı.

Tutanaklarda, “Yönetim Kurulu üyeleri yeteri derecede nakdî teşvikin kritik olduğu konusunda tıpkı görüşteler.” tabirine yer verildi.

Kovid-19’un sebep olduğu sıhhat ve ekonomik krizde üyelerin siyaset konusunda rahatlama olmadığı konusunda tıpkı görüşte olduklarına vurgu yapılan tutanaklarda, birinci çeyrekten sonra bu yıl iktisatta toparlanma konusunda ihtiyatlı bir optimistlik için nedenler olduğu kaydedildi.

Tutanaklarda, Euro bölgesi iktisadının keskin daralmasına bakıldığında, idare kurulunun toparlanmayı desteklemek için mali siyasetleri destekleme görüşünde olduğu vurgulandı.

AMB’nin tutanaklarında Euro Bölgesi’nde enflasyon için orta vadeli görünümdeki belirsizliklerin yüksek olduğunun altı çizilerek, güçlü euronun ek bir tehlike oluşturabileceği belirtildi.

Tutanaklarda “Yönetim heyeti toplantısında döviz kurundaki gelişmelerin Euro Bölgesi finansal şartları üzerinde olumsuz tesirleri olabileceği konuşuldu. Bunun nihayetinde enflasyon görünümü üzerinde sonuçları olabileceği konusunda tasalar lisana getirildi.” tabirine yer verildi.

Kaynak: Bloomberg HT