Aracı kurumlar kripto para piyasasına girmek istiyor

Nisan 26, 2021 0 Yazar: hanifinas

SEFER YÜKSEL

Kripto para piyasasına son dönemde artan ilgi ve 3.2 milyona ulaşan yatırımcı sayısı aracı kurumların da iştahını kabarttı. Türkiye sermaye piyasalarında faaliyet gösteren sektördeki bir çok aracı kurumun kripto para işlemlerine aracılık etmek için hazırlık yaptığı öğrenildi. Bloomberg HT’nin kripto para ve aracı kurum sektöründen 5 üst düzey yöneticiden edindiği bilgilere göre, şu anda yaklaşık 15-20 aracı kurum bu yönde hazırlık çalışmaları yürütüyor. Kaynaklar, aralarında banka aracı kurumlarının da bulunduğu bazı sektör firmalarının personel transferi ve teknik çalışmalar başta olmak üzere hazırlıklarını sürdürdüğünü ifade ediyor.

‘100 milyon TL sermaye şartı bekleniyor’

Kripto para piyasasında henüz bir regülasyon olmadığı için öncelikle düzenleyici otoritelerin bu alanda gerekli düzenlemeleri yapması gerekiyor. Kripto para işine girmek isteyen kurumların bu yönde lobi faaliyetlerini sürdüğünü ifade eden kaynaklar, regülasyon tarafında da çeşitli çalışmaların yürütüldüğünü belirtiyor. Öte yandan kaynaklar, Sermaye Piyasası Kurulu’nun mevcut sermaye şartları ile aracı kurumlara bu yetkiyi vermeyi düşünmediğini ve aranan sermaye şartı için şu anda üzerinde konuşulan tutarın 100 milyon TL olduğunu söylüyor. Kripto para piyasasında aracılık işlemlerine aracılık etmek isteyen kurumların farklı bir şirket kurarak bu hizmeti vereceğini belirten kaynaklar, bazı kurumların yeni kuracakları şirketlerin isim ve marka patentlerini bile aldığını belirtiyor.

‘Sadece sermaye şartı yeterli olmaz’

Aracı kurumların sektöre girmek için hazırlık yaptıklarını ve istekli olduklarını teyit eden kripto para Borsası kaynakları ise 100 milyon TL sermaye şartının bu işi yapmak için yeterli olmayacağı görüşünde. Kripto para borsası işinin çok farklı bir teknoloji ve knowhow gerektirdiğinin altını çizen kaynaklar, düzenleyici otoritenin de ilerleyen dönemde bu yetkiyi vermek için seçici davranacağını ifade ediyor.

‘Aracı kurum fiyatları fırladı’

Piyasada yaşanan bu gelişmelerle son dönemde aracı kurum lisans fiyatlarının da arttığını teyit eden kaynaklar, bir kaç ay öncesinde 500 bin dolar seviyelerinde olan en düşük aracı kurum lisansının şu an da 2 milyon dolara yükseldiğini belirtiyor. Aracı kurum lisans fiyatlarında benzer durum 2011 yılında foreks işlemleri SPK denetimine girmeden hemen önce de yaşanmıştı. SPK’nın foreks işlemlerini aracı kurumlar bünyesine almasının ardından aracı kurum lisans fiyatlarında 3-4 kat artış yaşanmıştı.Kaynak :
www.bloomberght.com