ARD Bilişim’in bedelli sermaye artırımına SPK’dan onay çıkmadı

ARD Bilişim’in bedelli sermaye artırımına SPK’dan onay çıkmadı

Ağustos 11, 2022 0 Yazar: hanifinas

ARD Grup Bilişim Teknolojileri A.Ş.’nin 500 milyon TL kayıtlı sermaye tavanı içerisinde, 170 milyon TL olan çıkarılmış sermayesinin tamamı nakden karşılanmak üzere 330 milyon TL artırılarak 500 milyon TL’ye çıkartılması nedeniyle, ihraç ve halka arz edilecek 330 milyon TL nominal değerli paylara ilişkin izahname ve tasarruf sahiplerine satış duyurusu SPK tarafından onaylanmadı.

Şirketin sermaye artırımı kararı tartışma yarmıştı

2 yıl önce halka arz kararı alan ARD Bilişim’in yüzde 194 oranında sermaye artışı kararı alması yatırımcılar nezdinde tartışma yaratmıştı.

ARD Grup Bilişim Yönetim Kurulu Başkanı Arda Ödemiş, 8 Şubat 2022 tarihinde Bloomberg HT yayınında yatırımcıların sermaye artışı kararına verdikleri olumsuz tepkiyi “şaşkınlıkla” karşıladıklarını, bu kararın yatırımların finansmanı için alındığını belirtmişti.

Bloomberg HT yayınına katılan sermaye piyasası uzmanları ise şirketin bu artış yerine yatırımların finansmanı için başka borçlanma yöntemlerini denemesinin daha sağlıklı bir çözüm olacağını, söz konusu kararla ilgili yatırımcı iletişiminin de doğru kurulmadığını belirtmişti.

SPK, Gersan Elektrik’in de sermaye artırımını onaylamadı

SPK, haftalık bültende ARD Bilişim’e ek olarak Gersan Elektrik’in de bedelli sermaye artırımı başvurusunun reddedildiğini duyuruldu.

Kurul, Gersan Elektrik’in 150 milyon TL tutarındaki kayıtlı sermaye tavanı içinde 80 milyon TL olan çıkarılmış sermayenin tamamı nakden karşılanmak üzere 70 milyon TL artırılarak 150 milyon TL’ye çıkarılması nedeniyle, ihraç ve halka arz edilecek 70 milyon TL nominal değerli paylara ilişkin izahname ve tasarruf sahiplerine satış duyurusunun kabul edilmediğini açıkladı.Kaynak :
www.bloomberght.com