Bakan Selçuk: Emekçi ve işverenlerimizle daha fazla bir ortaya geleceğiz

Bakan Selçuk: Emekçi ve işverenlerimizle daha fazla bir ortaya geleceğiz

Şubat 18, 2021 0 Yazar: hanifinas

Bakan Selçuk, nitelikli işgücüne ulaşmak için gereksinimlerini belirlemek üzere iş ve meslek danışmanlığı hizmetinin bu yıl daha aktif bir formda verileceğini bildirdi.

Bu yıl İŞKUR aracılığıyla 450 bin farklı işyerini ziyaret etmeyi hedeflediklerini belirten Bakan Selçuk, “İş ve meslek danışmanlarımız burada istihdamın artırılması konusunda vermiş olduğumuz teşvikleri ve hizmetlerimizi işyerlerine aktaracak” dedi.

2.2 milyon şahsa iş ve meslek danışmanlığı

Bakan Selçuk, iş arayan vatandaşlara da danışmanlık hizmeti verildiğini anımsatarak şunları söyledi: “Geçtiğimiz yıl 1.9 milyonu aşkın vatandaşımıza iş ve meslek danışmanlığı hizmeti sunduk. Bayanlar, gençler, engelliler ve özel siyaset gerektiren kümeler başta olmak üzere tüm iş arayanları işgücü piyasasına kazandırmaya devam edeceğiz. İş ve meslek danışmanlığı hizmetimizi daha aktif bir formda kullanacağız. Bu kapsamda yaklaşık 2.2 milyon kişinin bu hizmetten yararlanmasını hedefliyoruz. Ayrıyeten, geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin, öğrencilerimizin meslek seçimi ve meslek planlamalarına dayanak olacağız. İş arama süreçlerinde yardımcı olacağız.”

“İstihdam fuarlarının sayısını artıracağız”

Başka yandan, patronlar ile iş arayanları bir ortaya getirerek, nitelikli işgücü muhtaçlığını ortadan kaldırmak için istihdam fuarlarına tartı vereceklerini belirten Bakan Selçuk, “Koronavirüs ile çabamızda olay sayılarımızın minimuma inmesi halinde istihdam için çok önemsediğimiz fuarlarımızı açacağız. Ayrıyeten, şimdiye kadar dört sefer düzenlediğimiz sanal fuarlarımızın sayısını arttırarak yerden bağımsız bir halde dijital ortamda iş arayan vatandaşlarımızı ülkemizin dört bir yanındaki patronlarla buluşturmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Kaynak: Bloomberg HT