Bitcoin’de yeni tepe

Bitcoin’de yeni tepe

Şubat 17, 2021 0 Yazar: hanifinas

Bitcoin fiyatları, salı günü 50 bin doları geçtikten sonra çarşamba günü yüzde 4,5’ten fazla yükselerek 51 bin dolar hududuna dayandı.

Bitcoin fiyatları, 1 senede neredeyse 5 katına çıkarken 2021 yılında yüzde 67 artış gösterdi. Aralık ayında 20 bin dolar düzeylerinden keskin bir yükseliş ile yeni yılın ikinci haftasında 40 bin dolara ulaşan Bitcoin, sonrasında 30 bin dolara hakikat çekilmişti.

Elon Musk’ın tweetleriyle birlikte yine yükselişe geçen kripto para ünitesi, Tesla’nın Amerikan sermaye regülatörüne 1,5 milyar dolar aldığını bildirmesiyle rekor üzerine rekor kırmıştı.

Sonrasında ABD’de Miami Belediye Lideri Francis Suarez, belediyede çalışanların maaşlarının ve vergilerin Bitcoin ile ödenmesi için teklifte bulunmuştu. Komite, 4’e 1 oyla kararı onaylayarak, bahis hakkında atılacak adımların uygulanabilirliğini incelemeyi kabul etmişti.

Kripto paraların ve Bitcoin’in kurumsallaşmasında ana olarak üç etap bulunuyor: Yatırım fonlarının girmesi, şirketlerin bilançosunda Bitcoin bulunması ve merkez bankalarının Bitcoin alımı. Şu ana kadar birinci iki basamak gerçekleşirken belediye üzere kamu kurumlarının Bitcoin almaya ve kullanmaya başlaması, üçüncü kademeye geçişte bir orta devir vazifesi üstlenebilir.

Kaynak: Bloomberg HT