Bitcoin’den ineğe İsviçre’de varlık vergisi

Bitcoin’den ineğe İsviçre’de varlık vergisi

Şubat 16, 2021 0 Yazar: hanifinas

İsviçre’nin varlıkvergisi sistemi, varlıklara uygulanan verginin en uygun çalışan örneklerinden.

Dünyanın en güçlü uluslarından biri olan İsviçre, Bitcoin’den ineklere kadar birçok farklı varlıktan vergi alıyor. Lokal kanton hükümetlerinin vergi sistemi, varlık vergisi uygulayan ülkeler ortasındaki en tesirlisi.

Sisteme yapılan tenkitlerin başında ise halihazırda vergilendirilmiş bir gelir ile alınan malların yine vergiye tabi tutulması geliyor. Ancak İsviçre bu tenkitleri pek de dikkate almıyor.

Zürih’in Wetzikon kantonunda bir çiftçi olan Stefan Kaufmann, “Sistem bize nazaran çalışıyor. Varlık vergisi çok fazla değil ve çok fazla ziyan vermiyor.” diyor. Kaufmann, her yılın son gününde sahip olduğu hayvanları sayarak vergi beyanında bulunuyor. Kaufmann’ın 50 boğasının her biri 2 bin frank, iki eşeğinin her biriyse 500 frank pahasında.

Finans müdürü olarak vazife yapan Christian Frey ise kimi şirket sahiplerinin bundan önemli derecede etkilendiğini belirterek, “Bu yalnızca ekstra bir yük.” diye belirtiyor.

Ama tenkitlere karşın, İsviçre bu vergi sisteminin sonucu olarak öbür gelişmiş ülkelere nazaran çok daha fazla vergi geliri elde edebiliyor.

Kaynak: Bloomberg HT