Borsa TCMB haftasına düşüşle başladı

Borsa TCMB haftasına düşüşle başladı

Nisan 12, 2021 0 Yazar: hanifinas

Borsa İstanbul, yurtiçi piyasaların Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararının açıklanacağı haftanın ilk işlem gününe düşüş kaydetti.

Güne yatay bir başlangıç yapan BIST 100 endeksi seansın devam eden bölümünde gelen satışlarla yüzde 1’in üzerinde düşüş kaydetti. Seansın ilk bölümünde sanayi şirketlerinin ağırlıklı olarak endeksi aşağı yönlü baskıladığı görüldü.

Türkiye’de dikkatler önce Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısına, ardından da Kabine’den çıkacak önlem kararlarına çevrildi. Piyasa aktörleri Almanya’nın Türkiye’yi yüksek risk kategorisine alması ve Rusya’nın da Türkiye’ye turist gönderme kararına ilişkin haber akışını da yakından takip ediyor.

Piyasa analistleri Rusya-Ukrayna arasında yükselen tansiyonun da piyasanın radarında olduğuna dikkat çekti.

Geçen hafta artan Kovid-19 vaka sayıları ve sıkılaştırılan tedbirler nedeniyle negatif ayrışan BIST 100 endeksi, cuma günü yüzde 1,65 değer kaybederek 1.393 puandan kapanmıştı. Böylelikle son iki haftada endeks haftalık bazda düşüş kaydetti.

Yabancı takasında düşüş devam ediyor

Borsa İstanbul’da bir süredir gündemde olan yabancı takas oranlarındaki düşüş ivmesi etkisini hissettirmeye devam ediyor. Son verilere göre yabancı işlemlerinin payı yüzde 42,4 seviyesine kadar geriledi.

TCMB’deki görev değişiminin ardından ilk haftada 15 yılın en sert yabancı çıkışı yaşanırken, değişikliği takip eden ikinci haftada da yabancı yatırımcının net satış tarafında olduğu görülmüştü.

TCMB verilerine göre, 2 Nisan haftasında yabancı yatırımcılar 364 milyon dolarlık net hisse satışı yaparken, tahvil tarafındaki net satış ise 140 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Böylelikle TCMB’deki değişikliği takip eden iki haftada yabancı çıkışı 2,4 milyar doları aştı. Söz konusu görev değişikliğinin ardından ilk haftada yabancı yatırımcılar nette 1,9 milyar dolarlık varlık satışı yaparak 15 yılın en hızlı çıkışına imza atmıştı.Kaynak :
www.bloomberght.com