Borsada Ralli Ne Demek? Ne İşe Yarıyor?

Borsada Ralli Ne Demek? Ne İşe Yarıyor?

Ocak 8, 2021 0 Yazar: hanifinas

Borsada Ralli Ne Demek? Ne İşe Yarıyor ?

Borsada Ralli piyasalarda kripto para, hisse senedi, endeks, tahvil ya da herhangi başka bir varlığın fiyatlarında kesintisiz artış göstermesine verilen isimdir.  Bu hızlı artışlar Boğa ve Ayı piyasasında karşımıza çıkıyor.

Borsada birçok sebepten ötürü bazı varlıklarda yukarı yönde artışlar meydana gelir. Bir şirketin başka bir şirketle ortaklık anlaşması yapması, başka bir şirketin satışlarının artması, ekonomideki sürpriz gelişmeler veya yapılan haberler neticesinde hisselerde artışlar olur. Bu artışlar bir süre kesintisiz şekilde devam eder. Borsada bu olaya Ralli ismi verilir.

Piyasalarda kısa ve orta vade rallisi görülür. Genelde alıcıların çok olduğu fakat satıcıların az olduğu dönemlerde ralli görülmesi olasılığı yüksektir. Böyle bir durumda satıcılar da istekli olursa oluşan ralli kısa sürer ve dar alanda gerçekleşir.

borsada ralli ne demek

Ayı Piyasasında Da Ralli Görülür?

Piyasalar uzun süreli düşüşlerin ardından bir yükselme potansiyeline sahiptir. Fiyatlar düştüğünde bir çok yatırımcı düşen hisselere yatırım yapar. Yatırımların ardından hisselerde ufak bir artış görülür. Bu artış genellikle  %10-20 arasında değişir. Fakat bu artışlar kısa sürer. Borsada aniden ve birden fazla artış olduğunda orta vadeli ayı piyasası rallisi olduğu söylenir. Ayı piyasasında gördüğümüz ralli genel olarak olumlu yorumlansa da risklidir. Dikkat edilmediği takdirde yatırımcılar paralarını kaybedebilirler. Gerek ayı piyasasında gerekse boğa piyasasında fiyatların yeteri kadar doygunluğa ulaşması sonucunda ralli biter.

Dünyada bir çok önemli ralli görülmüştür. 1929’lu yıllarda borsanın çöküşünden sonra 1932, 1960 ve 1970’li yıllarda ayı pazarında önemli ralliler görülmüştür.

borsada ralli ne demek

Kimler Yatırım Yapıyor ?

Günümüzde piyasalarda ralli görüldüğünde bir çok yatırımcı yatırım yapar. Ama daha çok büyük şirket yöneticileri, iş adamları, varlığı fazla olan kişiler çok fazla yatırım yapabiliyor. Küçük yatırımcıların da bu büyük yatırımcıları takip etmesi gerekiyor. Büyük yatırımcılar yatırımlarını çektiklerinde borsada düşüşler meydana gelir. Küçük yatırımcılar eğer bu dönemde yatırım yaparlarsa kâr etmek yerine paralarını kaybedip zarara girerler.

Ralli görüldüğünde yatırım fonlarına yatırım yapanları takip etmek ve iyi  bir yatırım stratejisi izlemek gerekir.