Borsada satışlar hızlandı – Bloomberg HT

Borsada satışlar hızlandı – Bloomberg HT

Nisan 9, 2021 0 Yazar: hanifinas

Avrupa’da endeksler güvercin Fed’in desteklediği risk algısıyla pozitif bir görünüm sunarken, yabancı takasının gerilediği ‘de negatif ayrışma izleniyor.

Güne 0,24 düşüşle başlayan BIST 100 endeksinde seansın öğleden sonra olan bölümünde düşüş yüzde 2’yi aştı. Bankacılık ve sanayi endekslerinde günlük kayıp da yüzde 1’in üzerinde gerçekleşti. Endekse puan bazlı en çok aşağı yönlü baskı Ford Otosan, Enerjisa ve Şişecam gibi sanayi şirketlerinden geldi.

Piyasa aktörleri düşüşte yabancı kurumlardan gelen satışların etkili olduğuna dikkat çekti.

Yabancı takası gerilemeye devam ediyor

Borsada son günlerde düşük işlem hacmi dikkat çekerken, yabancı takasındaki düşüş ivmesinin de devam ettiği görülüyordu. Borsada yabancı takası payı yüzde 42,5 seviyelerine kadar geriledi.

Yabancıların son günlerinde hızlı çıkış yaptığı Mart ayında borsada net satış 1 milyar doları aştı.

Borsa İstanbul verilerine göre pay Piyasasında Mart ayında yabancı yatırımcılar 1 milyar 226,8 milyon dolar net satım yaptılar.

Buna göre, yabancılar 27,7 milyar dolar tutarında alım yaparken, 28,9 milyar dolar tutarında satım gerçekleştirdi. Yabancıların toplam işlem hacmi 56,6 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Yılın ilk 3 aylık döneminde yabancıların alım işlemleri 92,2 milyar dolar, satım işlemleri 94,1 milyar dolar olurken, net satım miktarı 1,9 milyar dolar oldu.Kaynak :
www.bloomberght.com