Commerzbank’tan yeni dolar/TL kestirimi

Commerzbank’tan yeni dolar/TL kestirimi

Şubat 16, 2021 0 Yazar: hanifinas

Commerzbank, Dolar/TL için yıl sonu kestirimini 8,25’ten 8’e revize ederken, dolar kurunun 2021’in birinci yarısını 7-7,25 düzeyinde kapatmasını bekliyor.

Global piyasaların şeffaflığı ödüllendirdiğini belirten Commerzbank Gelişen Piyasalar Kıdemli Ekonomisti Tatha Ghose, orta vadedeki temel senaryolarının enflasyon biraz azaldıktan sonra faizlerin yüzde 15 civarına döneceği tarafında olduğunu belirtti.

Yayımladığı araştırma raporunda, “Faizler indikten sonra dolar/TL kademeli bir biçimde yükselerek 2021’in sonunda 8.00 düzeyine ulaşacak.” diyen Ghose, Türkiye için 2021 büyüme varsayımlarını ise yüzde 5,8’den 6,5’e güncellediklerini söyledi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın enflasyonu takip ederek faiz oranlarını şimdilik yüzde 17 civarında tutacağını öngören Ghose, “Piyasalar, enflasyon arttığı takdirde Naci Ağbal’ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ne dediğine aldırmadan faizleri artıracağını varsayıyor.” dedi.

2021 yılsonunda enflasyonun 13,4 olarak gerçekleşmesini bekleyen Commerzbank, faizlerin yılsonunda yüzde 15 olarak kalacağını öngörüyor. Kurum, 2021 yılında Türkiye’nin yüzde 6,5 büyümesini bekliyor.

“Dolar/TL’de sonraki düzey 6.80 olabilir”

Rabobank Gelişen Piyasalar Stratejisti Piotr Matys, Bloomberg HT’ye yaptığı değerlendirmede dolar/TL’nin 7 düzeyini kırdığı takdirde 6,80’e kadar düşebileceğini belirtmişti.

“Türkiye cazip nominal faiz sunuyor ve enflasyon da düşmeye başladı. Gerçek faizler daha da cazip hale gelecek. Dolar/TL’nin daha fazla düşmesi için alanı olduğunu düşünüyorum. 6.80 bir sonraki düzey olabilir. Doğal evvel 7 düzeyinin kırılması gerekiyor.” diyen Matys, Türkiye’nin sermayeyi en az birkaç ay ülkede tutacak yatırımcılara gereksinimi olduğunu söylemişti.

HSBC de TCMB’nin sıkı para siyaseti duruşu, cari açıkta düşüş, yerlilerin dolarizasyon eğilimindeki yavaşlama, yabancıların lira iştahındaki artış üzere etkenlerle yılsonu için daha evvel 7,10 olan Dolar/TL iddiasını 6,50’ye indirmişti.

Kurum değerlendirmesinde “Dolarizasyonun aykırıya dönmesi ve sermaye akımları Merkez Bankası’nın rezervlerini güçlendirmesine kapıyı aralayabilir. Bize nazaran şeffaf, uygun bir Döviz alım programı TL aleyhine tesir yaratmaz” sözlerini kullandı.

Kaynak: Bloomberg HT