Dolar/TL TCMB gününe yatay girdi

Dolar/TL TCMB gününe yatay girdi

Şubat 18, 2021 0 Yazar: hanifinas

Yurtiçi piyasalarda gözler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na dönerken, Türk Lirası birçok gelişen ülke kuruyla birlikte yeni güne yatay seyirle girdi.

Çarşamba günü 7,05’in üzerini test eden Dolar/TL ‘de birinci süreçler 6,97 düzeyinden geçti. Bloomberg Dolar Endeksi de yatay seyrini korudu.

Bir evvelki TCMB toplantısından bu yana Türk varlıklarında olumlu bir ivme yakalanırken, son enflasyon verisi tekrar ekonomist beklentilerini aşmıştı. Bu durumu pahalandıran ekonomistlerin genel beklentisi TCMB’nin bu toplantıda faizi sabit tutacağı tarafında oldu. Ancak hudutlu da olsa faiz artışı bekleyen ekonomistler de var.

Gösterge tahvil faizi yüzde 15 hududunda süreç görürken, risk primi ise 293 baz puan oldu.

Türkiye’de Mart’ta kademeli olağanlaşma başlıyor

Türkiye koronavirüs kısıtlamalarının geri çekilmesini Mart ayı başından itibaren vilayetler bazında hayata geçirecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’de vilayetlerin Sıhhat Bakanlığı’nın belirlediği kriterlere nazaran dört kümeye ayrılacağını ve pandemi tedbirlerine yönelik olağanlaşma adımlarının mart başı prestijiyle kademeli olarak başlatılacağını açıkladı.

Kabine toplantısının akabinde konuşan Erdoğan, “İllerimizi düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli olarak sınıflandıracağız” dedi. Erdoğan pandemi tedbirleri sebebiyle işlerine orta vermek zorunda olan restoran, kafe, kıraathaneler için yol haritasının önümüzdeki günlerde açıklanacağını bildirdi. Erdoğan “Öğrencilerin durumu da vilayetlerdeki hadise sayısına nazaran pahalandırılacak. Sokağa çıkma sınırlamasını da vilayetlerimizdeki duruma nazaran evreli biçimde kaldırıyoruz” tabirlerini kullandı. Erdoğan mart ayı sonuna kadar uzatılan kısa çalışma ödeneğinin ‘son defa’ uzatıldığı bilgisini verdi.

Kaynak: Bloomberg HT