En İyi Yatırım Altın Mı?

En İyi Yatırım Altın Mı?

Ocak 8, 2021 0 Yazar: hanifinas

2020 yılında meydana gelen koronavirüs salgınından sonra devletler pek çok ekonomik hamle yapmıştı. Özellikle neredeyse tüm devletlerin merkez bankaları tarafından yapılan politika faiz indirimleri ile piyasalara ciddi miktarda bir para akıtılmıştı. Geçen yıl atılan bu adımların bu yıl da devam edeceği FED ve ECB tarafından belirtilmişti. Koronavirüs salgını tamamen bitene kadar da piyasaları destekleyici genişleme politikaların sürdürülmesi bekleniyor.

en iyi yatırım altın mı

Bununla beraber ons altın fiyatı, pandeminin dünyada zirve yaptığı 2020 yılının Mart ayında 1.450 dolar seviyesine kadar gerilemişti. Ancak Mart-Aralık ayları arasında geçen sürede FED’in diğer küresel merkez bankalarıyla yaptığı swap anlaşmaları ile beraber piyasaya verilen likidite enjeksiyonu sonucunda dolar ons altın fiyatları 2.069 dolar seviyesine kadar çıktı. Yılın sonlarına doğru aşı haberlerinden gelen pozitif haberlerle beraber piyasalarda olumlu bir hava oluşsa da ons altın fiyatı 2020 yılı kapanışını 2.000 doların biraz altında yaptı.

2021 yılında Altının yönü ne olacak?

Bu gelişmelere bakarak altın fiyatlarının 2021 yılındaki yönü ne olacak? İşte bu soruyu cevaplamak çok kolay değil. Mevcut durumda dünyadaki tüm merkez bankalarının piyasaları destekleyici genişleme politikalarına devam edeceği ön görülüyor. Ancak hala ekonomik piyasa aktivitelerinin negatif seviyede ilerlemesi nedeniyle de güvenli varlık limanlarında özellikle 2021’in ilk altı ayında bir problem yaşanması beklenmiyor.

Ons altın fiyatı, 2020 yılı Aralık ayından itibaren yönünü yukarı çevirmiş ve yılın son gününde de gün içi işlemlerde 1.900 seviyelerini görmüştü. Piyasa uzmanlarında 1.930 dolar seviyesi ise bir destek seviyesi olarak görülüyor. On altın fiyatının Ocak ayında 1.930 dolar seviyelerine çıkması dahilinde 2.000 dolar seviyelerine kolayca çıkabileceği ön görülüyor. 2.000 dolar kırılımının ardından da ons altın fiyatının yeni bir rekor kırması da çok aşikar olacaktır.

en iyi yatırım altın mı

Piyasa uzmanlarındaki bir başka görüş ise dolar endeksi-ons altın arasındaki ters korelasyon. Dolar endeksinin bu yıl 85 dolar seviyelerine gerilemesini bekleyen uzmanlar, bu durumun altın yönünde olumlu bir hava yaratacağı konusunda hem fikir. Özellikle ABD’de seçim sonrasında yaşanan olumsuz rüzgarın 2021 yılı boyunca devam etmesi bekleniyor. Bu durumun da ons altının hala yatırım araçları içerisinde en güvenilir limanlardan biri olduğu gözleniyor.