Erc-20 Uyumlu Kripto Para Cüzdanı Nedir?

Erc-20 Uyumlu Kripto Para Cüzdanı Nedir?

Ocak 8, 2021 0 Yazar: hanifinas

Erc-20 Uyumlu Kripto Para Cüzdanı Nedir ?

Erc-20 Ethereum ağına bağlı çalışan cüzdanlara denir. Cüzdan adresinin başında ‘’0x’’ kodu bulunur. Ama her ‘’0x’’ ile başlayan cüzdan Erc-20 destekli olduğu anlamına gelmez. Bu cüzdan ile kripto para işlemleri kolaylıkla yapılır. Özellikle tokenleri saklamak için o tokenlerin cüzdanında tutmanıza gerek yoktur. Tokenlerinizi Erc-20 destekli ethereum cüzdanınızda saklayabilirsiniz.

Token blockchain piyasasında kullanılan bir terimdir. Blockchain piyasasında tokenlere kripto para denir. Tokenler coin olarak bildiğimiz paralardan farklıdır. Coinler genellikle kendi altyapılarını kullanırlar. Fakat tokenler başka altyapılar kullanılarak üretilirler. Erc-20 tokenlerin hepsini toplu olarak tutabileceğiniz bir cüzdandır.

Erc-20 uyumlu kripto para cüzdanı

Erc-20 Cüzdanı Nasıl Açılır ?

Öncelikle Myetherwallet sitesine giriş yapmanız gerekmektedir. https://www.myetherwallet.com/

Giriş yaptıktan sonra sizden güvenlikli bir şifre oluşturmanızı talep eder. Şifrenizi oluşturduktan sonra ‘’ Create New Wallet’’ seçeneği ile Myetherwallet cüzdan dosyalarına erişim sağlarsınız. ‘’Download Keystore File’’ seçeneğine tıkladıktan sonra karşımıza gelen keystore dosyalarını bilgisayarımıza ya da telefonumuza kaydetmemizi ister. Bu işlemi yaptıktan sonra son aşamada ‘’Private Key’’ bulunuyor. Private key cüzdana şifresiz giriş yapmayı sağlayan gizli bir anahtardır. Private key’i mutlaka bilgisayarınıza kaydedin aksi takdirde cüzdana giriş yapamayabilirsiniz.

Erc-20 uyumlu kripto para cüzdanı

Erc-20 Cüzdanı Önemli Mi ?

Bir çok farklı borsada tokenleriniz olabilir. Bazen bu tokenlerin borsalarına ya da sitelerine giriş yapmanız ve takibini yapmanız zor olabilir. İşte bu durumda erc-20 cüzdanı yani erc-20 Wallet çok işe yarıyor. Erc-20 cüzdanı açtıktan sonra bu borsalardaki ya da sitelerde bulunan tokenlerinizi ‘’0x’’ ile başlayan erc-20 cüzdan adresinize gönderebilirsiniz. Bilgisayardan ya da uygulama ile erc-20 cüzdanınıza girdiğinizde tüm tokenlerinizi burada görebilirsiniz. Burada tokenlerin fiyatları, artış düşüş grafikleri de yer alır.

Mobile telefonunuza Trust Wallet uygulamasını da indirebilirsiniz. Bu uygulamaya erc-20 cüzdanı açarken size verilen Private Key ile giriş yaparsınız. Trust Wallet uygulaması ethereum cüzdanınızda bulunan coinlerin başka cüzdanlara aktarımı, alış satış gibi işlemleri yapmanızı sağlıyor.

Günümüzde bir çok yeni firma token üretiyor. Bu bağlamda kampanyalar yapıyorlar. Sizden sosyal medyada paylaşım yapmanızı isteyip karşılığında sizlere kendi tokenlerinden belli miktarda hediye ediyorlar. Bu hediyeyi alabilmek için sizden erc-20 uyumlu cüzdan adresi istiyorlar. Bu yüzden erc-20 cüzdanı token ile ilgilenenler için önem arz ediyor.