Faktoring, finansal kiralama ve finansman şirketlerinin süreç hacmi 210 milyar TL oldu

Faktoring, finansal kiralama ve finansman şirketlerinin süreç hacmi 210 milyar TL oldu

Şubat 18, 2021 0 Yazar: hanifinas

FKB, faktoring, finansal kiralama ve finansman şirketlerinin 2020 yılına ait konsolide datalarını açıkladı.

Buna nazaran, FKB’nin temsil ettiği üç dalın süreç hacmi 210 milyar TL, faal toplamı 154 milyar TL, öz kaynak büyüklüğü 27,8 milyar TL ve müşteri sayısı 2,6 milyon oldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen FKB Lideri Aynur Eke, 2020 yılını, verimliliğin, azimle çalışmanın, “birlikten kuvvet doğar” anlayışının ehemmiyetinin arttığı bir devir olarak değerlendirdiklerini aktararak, şunları kaydetti:

“Tüm dünya ekonomilerini olumsuz etkileyen pandemiye karşın gerçek kesimimizin, ihracatçılarımızın ve çoğunluğu KOBİ olan müşterilerimizin yanında olmaya devam ettik. Bu yaklaşımla bilhassa vurgulamak istiyorum ki Türkiye her yıl büyümesine devam etmek durumunda. Bankacılık dışı finans dalı olarak, bu büyümeyi desteklemek ismine her türlü takviyesi vermeye hazırız. Bizler her vakit şunu söylüyoruz; bankaların üzerindeki fonlama sorumluluğunu paylaşarak gerçek bölüme sağladığımız dayanağı artırabiliriz. Temsil ettiğimiz faktoring, finansman ve finansal kiralama kesimleri, gerçek iktisada sürdürülebilir büyüme için kaynak sağlamaya her şartta devam edecek.”

2020 yılında FKB olarak temsil ettikleri finansal kiralama, faktoring ve finansman dallarını dijitalleştirmek için çalıştıklarını belirten Eke, dijitalin yükselişine ivme kazandıran Kovid-19 salgınının, tüm kesimler üzere bankacılık dışı finans dallarında de dijitalleşmeyi hızlandırdığını vurguladı.

Eke, “Böylelikle dallarımızın yükselişi ve KOBİ’lere verdiğimiz hizmetler de sürat kazandı. Günümüzde KOBİ’lerimizin en büyük sorunu finansmana ulaşamamak oluşturuyor. Bu olumsuzluğu kırmak ve KOBİ’lerimize finansman dayanağı sağlamak ismine dijitalleşmeye büyük değer veriyoruz.” tabirlerini kullandı.

– “2021’i değerli bir fırsat, hatta rekabette baskı yaratacak bir yıl olarak görüyorum”

Aynur Eke, 2020’de yapılamayan ve eksikliği çokça ortaya çıkan dijital altyapı yatırımlarının değerli bir finansman talebi yaratacağını öngördüklerini belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Daha kısa vadeli, modüllü lakin tabana yaygın içerikte olacağını öngördüğümüz bu talebi banka dışı finans şirketlerimizin kıymetli ölçüde karşılayacağını ve buna hazır olduklarını düşünüyorum. Gerek leasing, gerekse finansman şirketlerinin küçük boyutlu lakin çok sayıda makine, teçhizat, araç, hatta paket yazılım alımının finansmanı için strateji geliştirmeleri için çalışıyoruz. Tıpkı vakitte fonlama planlaması, borçlanma araçlarının çeşitlendirilmesi 2021 ajandalarımızda yerini aldı. Taleplerin alınması, değerlendirmesi ve onay süreçlerinin yanı sıra operasyonel akışlarını dijital ortamlara aktarabilen banka dışı finans kurumları verimliliklerini üst düzeye çıkararak bu süreci lehlerine çevirebilecekler.

Faktoring şirketlerinin de tabana yaygın ve modüllü tedarikçi alacaklarını finanse edecek dijital altyapıları hayata geçirmek için 2021’i kıymetli bir fırsat, hatta rekabette baskı yaratacak bir yıl olarak görüyorum. Gerek ülkemizde de kullanıma sunulan aşıların piyasalara verdiği umut gerekse Sayın Cumhurbaşkanımızın sıklıkla altını çizdiği ıslahat adımları, 2021’e daha olumlu bakmamızı sağlıyor. Türk iktisadının gücüne ve değişen durumlar karşısında süratli aksiyon almasına güvenen biri olarak, 2021 yılının ikinci yarısında eğilimin yeni yatırımlar ile birlikte büyüme istikametinde olacağını düşünüyorum.”

– Bölümün 2020 performansı

FKB Lideri Eke, en büyük önceliklerinin, dijital bir altyapıyla kurulan ticaret zinciri finansmanını KOBİ’lerin faal halde kullanması olduğunu vurguladı.

Her platformda bunu anlatarak sistemin yayılımını sağlamaya büyük değer verdiklerini aktaran Eke, şunları kaydetti:

“Sektörlerimizin sayılarına baktığımızda ise 2020 yılında finansal kiralama bölümümüzün alacaklarının 57 milyar TL düzeylerinde olduğunu görüyoruz. Dalın etkin büyüklüğü de 70 milyar TL olarak gerçekleşti. Faktoring bölümüne baktığımızda, süreç hacminin 148 milyar TL düzeylerini geçtiğini, alacaklarının ise 44 milyar TL düzeylerinde olduğunu görüyoruz. Kesimin etkin büyüklüğü 48 milyar TL olup öz kaynakları ise 8,9 milyar TL düzeylerinde gerçekleşti. Finansman şirketlerimizin süreç hacmi 38 milyar TL düzeyinde, etkin büyüklüğü 36 milyar TL düzeylerinde, mikro kredilerde pazara giren yeni üyelerimizle müşteri sayısı 2,5 milyon, kesimin alacak büyüklüğü ise 32 milyar TL düzeyinde gerçekleşmiştir.”

Kaynak: Bloomberg HT