Fast Sistemi Nedir? Hangi Bankalarda Geçerli?

Fast Sistemi Nedir? Hangi Bankalarda Geçerli?

Ocak 8, 2021 0 Yazar: hanifinas

Fast Sistemi Nedir Hangi Bankalarda Geçerli ?

Merkez Bankası Fonların Anlık ve Sürekli Transferi ( FAST ) sisteminin, bankalarla devam eden testlerin ardından kullanıma açıldığını duyurdu. Bankalar arası 7/24 EFT işlemi sağlayacak FAST sistemini açıklayalım.

FAST Nedir ?

Fast sistemi ile elektronik ödemelerin sisteme kayıtlı Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası (TCKN), e-posta ve telefon numarası ile kolay bir şekilde başlatılmasını sağlayan Kolay Adresleme Sistemi de kullanıma sunuldu.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın yaptığı açıklamada, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) olarak adlandırılan bu yeni sistemde vatandaşların, farklı bankalarda bulunan hesapları arasında 7/24 ve anlık olarak para transferlerini yapabilecek.

fast sistemi nedir

EFT İle FAST Arasında Ne Fark Var ?

EFT sistemi ile bankalar arası transferlerde paranın hesaba geçmesi biraz uzun sürebiliyor. FAST sisteminde paranın hesaba geçmesi saniyeler alıyor. EFT sadece mesai saatleri içinde yapılabiliyor. FAST sisteminde ise 7/24 para transferi yapılabiliyor.

EFT işlemi sonrasında alıcı ve gönderene bildirim gitme zorunluluğu bulunmuyor. Bazı bankalarda alıcı için bildirim özelliği olsa da bir çok bankada bildirim özelliği yok. Fakat FAST sisteminde bildirim özelliği zorunlu kılınıyor.

FAST sistemi ilk etapta 50 TL limitli olarak başlatıldı. Müşterilerin kullanım yaygınlığına göre bu limit kademeli olarak 1000 TL’ye kadar yükseltilecek.

Hangi Bankalarda Geçerli ?

Şu anda Türkiye’de sistemde yer almak isteyen 21 banka ile anlaşma sağlandı. İlerleyen zamanlarda işlem gören banka sayısının artması ile banka dışı kuruluş ve şirketlerin de bu sisteme katılması hedefleniyor. Vatandaşların FAST sistemine kayıtlı herhangi  bir bankada hesabının bulunması yeterli olacak. Ayrıca, telefon numarasına para alabilmek için Kolay Adresleme Sistemine telefon numarasını kaydettirmesi gerekecek. İşletmeler de iş yerlerinde karekod uygulaması kullanarak anlık ödeme alabilecek.

fast sistemi nedir

FAST sistemine dahil olan bankalardan bazıları;

  • Türkiye Ekonomi Bankası (TEB)
  • Garanti BBVA
  • Akbank
  • Türkiye İş Bankası
  • Denizbank
  • Finansbank
  • Yapıkredi Bankası
  • Türkiye İş Bankası

Fast sisteminde işlem ücreti alınmayacak. İşlemler 2-3 saniyede gerçekleşecek. 25 saniye içinde tamamlanmayan işlemler zaman aşımına uğrayıp işlem edilecek.