Fed: İktisatta ilerleme sağlanması biraz vakit alacak

Fed: İktisatta ilerleme sağlanması biraz vakit alacak

Şubat 17, 2021 0 Yazar: hanifinas

Fed, Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC), 26-27 Ocak’ta düzenlenen toplantısına ait tutanakları yayımladı.

Siyaset faizinin yüzde 0-0,25 aralığında sabit tutulduğu son toplantının tutanaklarında, ekonomik faaliyet ve istihdamdaki toparlanma suratının son aylarda yavaşladığı belirtildi.

Tutanaklarda, iktisadın aşılamalar da dahil olmak üzere Kovid-19 salgınının seyrine bağlı olacağı, devam eden halk sıhhati krizinin ekonomik faaliyet, istihdam ve enflasyon üzerinde baskı oluşturmaya devam edeceği ve ekonomik görünüm için değerli riskler oluşturacağı aktarıldı.

“Ekonomik şartlar gayelerin uzağında”

Genel finansal şartların destekleyici olmaya devam ettiğine işaret edilen tutanaklarda, “Katılımcılar ekonomik şartların şu anda Komite’nin uzun vadeli gayelerinden uzak olduğunu ve bu maksatlara ulaşılıncaya kadar siyaset duruşunun destekleyici kalması gerektiğini belirtti.” sözü yer aldı.

Tutanaklarda, iktisadın amaçlardan uzak olmasıyla değerli ilerlemenin sağlanmasının muhtemelen biraz vakit alacağı kaydedildi.

Federal fon oranı ve varlık alımlarına ait yönlendirmenin sürdürülmesinin desteklendiği belirtilen tutanaklarda, varlık alımlarının istihdam ve enflasyon amaçlarında kayda bedel bir ilerleme sağlanana kadar en azından mevcut süratte devam edeceği aktarıldı.

Tutanaklarda, Fed’in bilançosundaki genişlemenin finansal şartları değerli ölçüde rahatlattığına ve iktisada takviye sağladığına dikkat çekildi.

Kaynak: Bloomberg HT