Haber medyasıyla Google ortasında tarihi mutabakat

Haber medyasıyla Google ortasında tarihi mutabakat

Şubat 18, 2021 0 Yazar: hanifinas

Google, Murdoch ailesinin sahip olduğu medya holdingi News Corp ile gelirden hisse vermeyi ve abone temelli platform geliştirmeyi kapsayan üç yıllık bir mutabakat imzaladı.

Üç yıllık mutabakat çerçevesinde News Corp’un Wall Street Journal ve New York Post üzere ABD, İngiltere ve Avustralya’daki markaları Google News Showcase sisteminde gösterilecek. Yapılan basın açıklamasına nazaran, şirketler reklam gelirlerinden hisse alabilecek, abone temelli bir platform geliştirecek ve Youtube da mutabakatın bir kesimi olarak görüntü haberciliğe yatırım yapacak.

Google’ın global iştiraklerini yöneten lider Don Harrison ise bahisle ilgili yaptığı açıklamada, “Bugün News Corp ile varılan mutabakat News Showcase, Youtube, Web Stories, Audio ve reklam teknolojileri üzere birçok eserimizi içeriyor. News Showcase dünya çapında 500 yayıncı ile paydaşlık kurdu. Bu iştirakleri artırmayı ümit ediyoruz.” dedi.

Google ve Facebook, Avustralya’da medya şirketlerine ürettikleri haberler için para ödenmesini öngören yasa tasarısına karşı çıkıyordu. Google tasarının yasalaşması halinde, arama motoru faaliyetlerini ülkede durdurma tehdidinde bulunmuştu.

Maddede ne var? Şirketler ne teklif ediyor?

Avustralya’nın haberler için ödeme yasası Kanada ve Avrupa birliği üzere öbür ülkelerdeki düzenleyiciler için bir örnek teşkil ederek domino tesiri yaratabilir.

Google ise yayıncıları yeni ‘News Showcase’ eseri aracılığıyla tazmin etmeyi önermişti. Yeni uygulamayla birlikte Google, âlâ derlenmiş ve organize edilmiş haberleri öykü formunda insanlara önerecek. The West Australian’ın sahibi Seven West Media ise Google ile Showcase özelliğinde uzun devir paydaşlık için muahedeye vardığını duyurmuştu.

Yasa tasarısı arama motorları ve toplumsal medya sitelerinde gösterilen haberlerin içine tıklanmadan gözüken kısımları için Google ve Facebook’un medya şirketlerine ödeme yapmasını öngörüyordu.

Kaynak: Bloomberg HT