Kalekim halka arz gelirinin tamamını yatırıma harcayacak

Kalekim halka arz gelirinin tamamını yatırıma harcayacak

Mayıs 4, 2021 0 Yazar: hanifinas

Kale Grubu şirketlerinden Kalekim’in paylarının halka arzı için yaptığı izahname başvurusu Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından onaylandı.

Kale Holding CFO’su Haluk Alperat, “Halka arz kapsamında ek satışlarla birlikte Kalekim’in, yüzde 30’una denk gelen toplam 34,5 milyon TL nominal bedelli payların halka arzını planlıyoruz. Elde edeceğimiz gelirin yüzde 60-70’lik kısmı ile de yurt içinde ve yüzde 30 -40’lık kısmı ile de yurt dışında Kalekim’in büyümesine katkı sağlayacak yeni şirket satın alma veya yeni fabrika yatırımları için kullanmayı hedefliyoruz.

Bu çerçevede yurt içinde, inşaat malzemeleri sektöründe mevcut ürün portföyüne katkı sağlayacak ve yurt içi büyümesini destekleyecek beton katkısı, boya, poliüretan ve epoksi alanlarında yeni şirket satın alma veya yeni fabrika yatırımları noktasında planlarımız var. Bununla birlikte yine yurt dışındaki mevcut yatırımlarımızı destekleyerek, farklı coğrafyalarda da yerel üretim tesisleri kurarak, büyümeyi amaçlıyoruz.” şeklinde konuştu.

Kalekim Genel Müdürü Timur Karaoğlu ise yaptığı açıklamada, “Zorlu pandemi sürecine rağmen 2020’de satış gelirlerimizi yüzde 37,9 oranında artırarak, 526 milyon TL’ye çıkardık.” dedi.

SPK tarafından izahname onayı alan Kalekim’in, halka arzında talep toplama tarihleri 6-7 Mayıs, fiyat aralığı 13,75-14,75 TL olarak belirlendi.

Bireysel yatırımcılar için eşit dağıtım yönteminin uygulanacağı ve Ak Yatırım’ın liderlik edeceği halka arza, toplam 29 üyeden oluşan konsorsiyum aracılık ediyor.Kaynak :
www.bloomberght.com