KKTC’de esnafa kredi ve kira yardımı

KKTC’de esnafa kredi ve kira yardımı

Şubat 16, 2021 0 Yazar: hanifinas

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersan Saner, Bakanlar Şurası’nın akabinde alınan kararları açıkladı.

Bakanlıklar ve bağlı kuruluşların bütçelerinden yüzde 10’a kadar tasarruf yapılacağını vurgulayan Saner, Mal ve Hizmetler Yasası kapsamında yapılan değişiklik yasa tasarısı ile belediyelere kontrol yetkisi verilmesi konusunda karar üretildiğini aktardı.

Saner, bin küçük esnafa 100 milyon lira kredi ve 20 milyon lira kira dayanağı verilmesi için bankaların 22 Şubat’tan itibaren müracaat kabul edeceğini söyledi.

Tüm gerçek dalın bu kredilerden yararlanmak için bütün bankalara müracaat yapabileceğini vurgulayan Saner, gerçek dalın daha evvel kullandığı, 3 bin 250 işletmeye verilen 1 milyar 150 milyon liralık kredinin 750 milyon lirasının geri ödemesinin ekim 2021’den itibaren geçekleşeceğini ve bu hususta rastgele bir süreç yapmaya gerek duymadıklarını anlattı.

Saner, verilecek kredi ve kira takviyesinin yanı sıra ana vatan Türkiye ile 2021 Mali İşbirliği Protokolü’nün imzalanmasının akabinde verilecek kredilerin ölçülerinin artırılabileceğinin altını çizdi.

Kamu maaşlarında kesinti ihtimali

Kamuda çalışanların maaşlarında kesinti yapılıp yapılmayacağı sorusu üzerine, Saner, Maliye Bakanı Dursun Oğuz’un bugün kendisine detaylı bilgi aktardığını, şu anda o denli bir şey söylemenin mümkün olmadığını fakat gelirlerin yeteri derecede yüksek olmaması durumunda birtakım düzenlemelerin olabileceğini lisana getirdi.

Saner, gelecek hafta bu bahiste maliyede birikecek sayıya bağlı olarak daha ayrıntılı bir açıklama yapabileceklerine işaret ederek, “Amacımız bu türlü bir kesintiye gitmeden gerekli kaynağı toplamak. Toplayamazsak bunu düşünüyoruz.” dedi.

Kaynak: Bloomberg HT