Kripto Paralar Nasıl En Güvenli Şekilde Saklanır?

Kripto Paralar Nasıl En Güvenli Şekilde Saklanır?

Ocak 8, 2021 0 Yazar: hanifinas

Bitcoin, ethereum ya da ripple gibi bir kripto paraya sahip olan kişilerin en büyük problemlerinden biri de bu kripto paraları saklamaktadır. Genelde uzun vadeli yatırım amaçlı yapılan kripto para yatırımları, saklama gibi soruları da meydana getirmektedir. Kripto para cüzdanları bu durumda devreye girmektedir. Gelin detaylı olarak kripto para cüzdanlarını inceleyelim.

kripto paralar nasıl saklanır

Kripto Para Cüzdan Çeşitleri Nelerdir?

Blockchain sisteminde üç temel kripto para cüzdan türü vardır. Bu sistemler;

Kağıt Cüzdan: Hem bitcoin hem de diğer altcoinlerin kendi sistemleri üzerinden kağıt cüzdanlar üretebilirsiniz. Bunlar ücretsiz olarak kişilere sunulmaktadır. Bu sistemler tarafından size verilen cüzdan numaraları ve şifrelerini mutlaka bir kağıda yazmanız gerekmektedir. Olası durumda bu cüzdan numarası ve şifresini kaybederseniz maalesef bu kripto parayı da unutmanız gerekecektir.

Çevrimiçi, Masaüstü veya Mobil Cüzdanlar: İnternette pek çok site ve uygulama, kripto para yatırımcılarına cüzdan desteği saklamaktadır. Tamamen ücretsiz olan bu cüzdan tipleri, donanım cüzdana göre daha riskli konumdadır. Ancak uzun yıllardır hizmet veren pek çok cüzdan sisteminde bugüne kadar kullanıcılar pek sorun yaşamamıştır. Bununla beraber pek çok kripto para yatırımcısı büyük borsalar üzerinden de paralarını bir cüzdanda saklamaktadır. Birkaç borsa skandalı hariç bugüne kadar borsada tutulan kripto paralarda da olumsuz bir durum meydana gelmemiştir. Maliyet/risk dengesi arasında en güvenli sistem olarak borsa cüzdanları görülmektedir.

Donanım Cüzdan: Kripto paralarınızı saklamak için özel olarak üretilen cihazlara donanım cüzdan denmektedir. USB bellek tarzında üretilen bu cüzdanlar, yüksek kriptografi ile şifrelendiği için herhangi bir bilgisayar tarafından hacklenememektedir. Yüksek tutarda kripto para alan yatırımcıların tercih ettiği bir cüzdan şekilde olan donanım cüzdanların fiyatı da çok yüksektir. Bu cüzdanlar piyasada 2000 TL’den başlayarak 10000 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

kripto paralar nasıl saklanır

En Güvenli Kripto Para Cüzdanı Nedir?

Bu soruya iki farklı yönden yanıt verilebilir. Tabiki donanım cüzdanlar en güvenli olan cüzdan tipleridir. Ancak bu cüzdanların maliyetleri ancak yüksek tipli yapılan yatırımlarda kullanılmasını gerektiriyor. Fakat daha düşük bazda bir yatırım yaptıysanız dünyada devletler tarafından lisans almış büyük kripto para borsaları(Binance gibi) üzerinden kripto paranızı saklamak daha akıllıca olacaktır. Bununla beraber sakladığınız borsa ile alakalı en ufak bir olumsuz haberde ise paranızı farklı bir cüzdana aktarmanız akıllıca olacaktır.