Küresel piyasalarda gevşeme umudu – Bloomberg HT

Küresel piyasalarda gevşeme umudu – Bloomberg HT

Mayıs 11, 2023 0 Yazar: hanifinas

ABD’de açıklanan çekirdek enflasyon verisi ılımlı artarken, Çin’de açıklanan veriler de fiyat artışlarının iki yılın en düşük seviyesine indiğini gösterdi. Dünyanın en büyük iki ekonomisinden gelen bu veriler de piyasalarda parasal gevşeme umutlarını beraberinde getirdi.

Çarşamba günü ABD’de S&P 500 endeksi yüzde 0,45, Nasdaq 100 endeksi de yüzde 1,11 artış kaydetti. Nasdaq 100 ağustos ayından bu yana en yüksek seviyeden kapandı. İlk işlemlerde ABD vadeli endeksleri yükselmeye devam ediyor.

Asya’da piyasalardaki görünüm daha dalgalı ve karışık. Çin CSI 300 ve Japon Nikkei sınırlı artıda. Hong Kong Hang Seng ise olumsuz ayrışıyor. Japon yeni bu sabah değer kazanırken, Nikkei 225 hisseleri üzerinde de baskı oluşturdu.

ABD enflasyon verisinin ardından yüzde 0,26 düşen Bloomberg Dolar Endeksi bu sabah yatay. ABD 2 yıllık tahvil getirisi de Çarşamba günü 11 baz puan düştükten sonra bu sabah sınırlı şekilde yükseldi.

Çin’de enflasyon hız kesti

Çin’de tüketici enflasyonu Nisan ayında iki yılın en düşük seviyesine inerken, üretici fiyatlarındaki düşüş derinleşti.

Tüketici fiyat endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,1 ile yüzde 0,3 seviyesindeki beklentinin ve yüzde 0,7 seviyesindeki Mart verisinin altında arttı. Gıda ve enerji fiyatlarını hariç tutan çekirdek TÜFE’deki artış ise yüzde 0,7 ile değişmedi.

Ülkede üretici fiyatları emtia maliyetlerinin gerilemesiyle yıllık bazda yüzde 3,6 düştü. Üretici fiyat endeksi Mart’ta yüzde 2,5 gerilemişti. Bloomberg anketinde Nisan ayı beklentisi ise yüzde 3,3’lük bir düşüşe işaret ediyordu.

Australia & New Zealand Banking Group Ltd. Kıdemli Çin Stratejisti Xing Zhaopeng, “Mevcut talebin pandemi öncesi seviyeleri ile arasında hala büyük bir fark var. İç talebin yakın vadede kayda değer bir şekilde artabileceğini düşünmüyoruz” dedi. Xing, talepteki toparlanmanın 3-5 yıl süreceğini öngördü. Jones Lang LaSalle Inc Çin başekonomisti Bruce Pang ise ülkenin dezenflasyon sürecinde olduğuna, deflasyon sürecinde olmadığına işaret ederek, Çin Merkez Bankası’ndan ilk aşamada bir gevşeme adımı beklemediğini belirtti.Kaynak :
www.bloomberght.com