Merkez Bankası faizde sürpriz yapmadı

Merkez Bankası faizde sürpriz yapmadı

Şubat 18, 2021 0 Yazar: hanifinas

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası siyaset faizini yüzde 17’de tuttu.

Bloomberg HT Araştırma Ünitesi’nin düzenlediği faiz anketine katılan ekonomistlerin birden fazla Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Şubat toplantısında faize dokunmayacağını öngörmüştü. Ankete katılan beş kurum ise 100 baz puanlık faiz artışı kararı çıkacağını iddia etmişti.

Karar metninde yüksek kredi büyümesinin birikimli tesiriyle güç kazanan iç talebin cari süreçler istikrarı üzerindeki olumsuz tesirinin devam ettiği belirtildi. Buna rağmen son devirde finansal şartlardaki sıkılaşmayla birlikte kredi büyümesinin yavaşladığına dikkat çekildi.

İç talep şartları, döviz kuru başta olmak üzere birikimli maliyet tesirleri, milletlerarası besin ve başka emtia fiyatlarındaki yükseliş ve enflasyon beklentilerindeki yüksek düzeylerin, fiyatlama davranışları ve enflasyon görünümünü olumsuz etkilemeye devam ettiği tabir edildi.

Bunun yanında memleketler arası emtia fiyatlarında süregelen artış eğilimi ve kimi dallarda barizleşen arz kısıtları ile gerçekleştirilen fiyat ve yönetilen fiyat ayarlamalarının, orta vadeli enflasyon görünümü üzerindeki kıymetini koruduğu vurgulandı.

‘Uzun süre sıkı duruş’ tabiri yerini korudu

Enflasyona ait değerlendirmeleri sonrasında TCMB 2021 yılsonu iddia maksadı dikkate alınarak, enflasyonda kalıcı düşüşe ve fiyat istikrarına işaret eden güçlü göstergeler oluşana kadar, sıkı para siyaseti duruşunun kararlılıkla uzun bir süre sürdürüleceği tabirini yineledi.

Bunun yanında ek mali sıkılaşma vurgusu da yapıldı. Metinde hususa ait şu tabirler yer aldı: “Enflasyonda kalıcı düşüşe ve fiyat istikrarına işaret eden güçlü göstergeler kapsamında enflasyonun ana eğilimi ve fiyatlama davranışlarına ait göstergeler, yayılım endeksleri, talep ve maliyet ögeleri ve enflasyon beklentilerinin iddia ufku içerisinde gayelerle ahengi yakından izlenmektedir. Gerekmesi durumunda ek nakdî sıkılaşma yapılacaktır.”

İlgili haberler

  • “Türkiye’deki siyaset değişikliği enflasyonu da kademeli olarak düşürecek”
  • Commerzbank’tan yeni dolar/TL iddiası
  • Portföylerde pay ve emtia tartısı 10 yılın tepesinde
  • HSBC, Türkiye büyüme kestirimlerini yükseltti
  • TCMB Lideri Naci Ağbal’ın birinci 100 günü

Enflasyonda yüzde 5 amacına vurgu yapıldı

Metinde Ağbal’ın daha evvelki konuşmalarında yer alan yüzde 5’lik enflasyon maksadına de yer verildi. Metinde bu bahiste, “Kalıcı fiyat istikrarı ve yüzde 5 maksadına varıncaya kadar, para siyaseti faizi ile gerçekleşen/beklenen enflasyon ortasındaki istikrar, güçlü dezenflasyonist etkiyi koruyacak biçimde kararlılıkla sürdürülecektir. Sıkı para siyaseti duruşunun bu formda sürdürülmesinin fiyat istikrarını kalıcı olarak tesis etmesinin yanında, ülke risk primlerinin düşmesi, aykırı para ikamesinin başlaması, Döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik ve finansal istikrarı olumlu etkileyeceği değerlendirilmiştir.” sözleri yer aldı.

Enflasyon beklenti üzerinde seyrederken, TL ralli yaptı

Bir evvelki toplantıdan bu yana Türk varlıklarında müspet bir ivme yakalanırken, son enflasyon verisi yeniden ekonomist beklentilerini aşmıştı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı datalara nazaran Ocak’ta tüketici fiyatları yıllık yüzde 14,97 artışla, Kasım ve Aralık’ın akabinde tekrar beklenti üzerinde geldi. Tüketici fiyatlarında Ocak’ta aylık artış ise yüzde 1,68 olarak kaydedildi. Ocak ayı üretici fiyatlarındaki yükseliş ivmesinin de devam ettiğini gösterdi. Buna nazaran üretici fiyat endeksi Ocak’ta yıllık yüzde 26,16 artış kaydetti. Aylık olarak bakıldığında artış oranı ise yüzde 2,66 oldu.

Bir evvelki toplantı tarihinde 7,40 düzeylerinde olan Dolar/TL kuru Şubat toplantısınını yapılacağı günün birinci süreçlerinde 6,97 düzeyini gördü. Kurda bu süreçte 6,90 düzeyinin altı test edildi. Böylece bir evvelki toplantıdan bu yana dolar/TL kurunda yüzde 5’in üzerinde düşüş kaydedildi.

Benzeri eğilim Türkiye’nin risk priminde de görüldü. Ocak toplantısı periyodunda 320 baz puan üzerinde olan risk primi 280 baz puan düzeylerini test etti.

Bunlara rağmen tahvil faizlerinde global piyasalarda da öne çıktığı üzere bir yükseliş olduğu izlendi. Gösterge tahvil faizi bu süreçte yüzde 15 düzeyini test etti.

Ocak ayında da pas geçmişti

TCMB Lideri Ağbal’ın Kasım ayındaki birinci Para Siyaseti Şurası toplantısında faiz 4,75 puan artırılarak yüzde 15 düzeyine çıkarılmıştı. Ağbal’ın Aralık ayındaki ikinci toplantısında 1,5 puanlık artış beklentisine rağmen siyaset faizi 2 puan artırılmış ve yüzde 17’ye çekilmişti. Ocak toplantısında ise TCMB faizi sabit tutarken, uzun müddet sıkı duruş kelamı vermişti.

Kaynak: Bloomberg HT